Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мицкоски: С Радев говоря от учтивост

20 юли 2024, 18:08 часа • 3403 прочитания

Премиерът на РС Македония Християн Мицкоски заяви, че по време на срещата в Лондон е имал с президента Румен Радев "само една малка среща от учтивост в коридорите", където са разменили само няколко изречения. 

"В рамките на срещата разговарях с президента на България господин Радев. Разговорът бе от няколко изречения и акцентирахме, че трябва да се седне и да се договорим да намерим трайно решение, защото като добри съседи, трябва да се представим и регионално пред трети страни. Това бе една среща от куртоазия. Останах с впечатление, че не е сигурен, че в близко време ще има редовно правителство в България и че там ще има нови избори наесен, през месец октомври. На този етап оценявам, че от тяхна страна в момента няма енергия за диалог и отпушването на този процес", каза още Мицкоски, цитиран от БГНЕС.

Мицкоски заяви още, че  за нарушаването на Преспанския договор решава Международният съд в Хага, а за нарушаването на правата на човека - Съдът в Страсбург.

Още: "България призна македонския народ": Как в Скопие видяха срещата Главчев-Мицкоски?

Той подкрепи казаното от севеномакедонския външен министър Тимчо Муцунски по отношение на България и промените в Конституцията.

Преди два дни Муцунски каза, че "РСМ е готова да приеме конституционни промени, с отложено прилагане, като по този начин се дава гаранция на РСМ като държава, че няма да има допълнителни нови условия от България на двустранна основа по пътя ни към Европейския съюз".

"По отношение на зачитането на междуетническите отношения ние сме пример, а относно човешките и малцинствените права дори надхвърляме европейските стандарти. Аргументът от българска страна, че не зачитаме правата на българите в страната, не е легитимен и справедлив. Българите могат да бъдат вписани като етнос в нашата Конституция, заедно с хърватите, черногорците..., но това трябва да стане с отложено приложение, докато не се ратифицират протоколите за членството на страната в ЕС. Трябва да имаме гаранция, че през този период ще бъдем оценявани само по обективни и измерими критерии", смята Муцунски.

Още: Мицотакис пред НАТО: Гърция има "оръжия" срещу упорството на Мицкоски

"В миналото направихме прекалено много, толкова колкото нито един народ в Европа. Променихме знамето, герба, банкнотите, Конституцията на няколко пъти, името на страната... Всичко, което можеше да бъде променено, за да бъдем унижени като народ, всичко направихме. Не знам какво още остана... И винаги без изключение всеки път ни казваха, че това е последното, но винаги имаше още нещо", каза от своя страна Мицкоски.

Той отново повтори, че не е работа на македонското правителство да следи за нарушения на правата на човека, като същевременно обвини България в подобни нарушения:

Още: Мицкоски грубо наруши Преспанския договор и пред НАТО, продължава да използва "Македония": Гръцки медии

"Едно от решенията е това. Нашата работа като политици не е да следим чии човешки права са нарушени. Тази сфера има своя институция, наречена Съд за правата на човека, който 14 пъти се е произнасял в полза на македонците в България, че правата им са нарушени, и нито една присъда за нарушаване на правата на българите в Македония", каза той.

Още: Македонски владика на чист сръбски: По душа и сърце съм повече сърбин отколкото македонец

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес