Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Местните власти и в Европа се оплакаха от фалшиви новини, реч на омразата, тормоз

07 декември 2022, 16:10 часа • 1777 прочитания

Местните власти и в Европа се оплакаха, че са жертва на фалшиви новини, реч на омразата, физически и психически тормоз. Това стана ясно по време на заседанието на политическия комитет на Съвета на европейските общини и региони (СЕОР).

Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия

Още: Крупни поражения в стратегически руски обекти. Руският отговор - ракетна атака в Украйна (СНИМКИ и ВИДЕО)*

Форумът, на който бе избрано ново ръководство на Съвета, се проведе на 5-ти и 6-ти декември в Париж, съобщават от Националното сдружение на общините в Република България.   

Българските местни власти бяха представлявани от кметовете на Пещера – Йордан Младенов, на Златоград – Мирослав Янчев, председателя на Общинския съвет на Търговище - Емине Якубова, и изпълнителния директор на НСОРБ Силвия Георгиева, съобщиха от Националното сдружение на общините.

Още: Муцунски: Конституционните промени с отложено действие ще осигурят предвидимост за евроинтеграцията на Скопие

Още: ООН: Рисковете от "сенчестите танкери" се увеличават

За президент е избрана Гун Марит Хелгесен – съветник в окръг Вестфолд и Телемарк, председател на Норвежка асоциация на местните и регионалните власти. Тя ще ръководи СЕОР до края на 2025 г.

Двамата съпрезиденти пък са Кристоф Шнаудигел – председател на окръг Карлсруе, Германия, и Филип Лоран – кмет на Со, президент на Френската асоциация на CEОР.

През първия ден на събитието се проведе дебат за ролята на местните и регионалните власти за насърчаване на социалното сближаване в периода на нестабилност и поляризацията в обществото.

Още: Испания обмисля до 100% данък върху недвижимите имоти, купени от жители извън ЕС

Още: Съветник на Путин плаши: Както Украйна, така и Молдова може да спрат да съществуват

Говорителите от Великобритания, Белгия и Франция споделиха своя опит в контекста на множеството геополитически и икономически кризи неравенствата, изменението на климата и др. Сложната роля да бъдат обединители и да създават чувство за общност сред гражданите ги поставя често в обсега на гнева и речта на омразата, става ясно от докладите им.

Все повече изборни представители на администрацията са обект на психически или физически тормоз, което прави тези длъжности непривлекателни и води до намаляване на кандидатурите или до оттегляне от заеманите позиции. Всички говорители споделят, че усилията им са насочени към активен и конструктивен диалог с гражданите, за активното им въвличане във взимането на решения.

Здравната криза и войната в Украйна пък довели до увеличено използване на социалните медии, до разпространение на речта на омразата и фалшивите новини.

С особена острота този проблем се наблюдава в рамките на предизборни кампании, като политически опоненти използват социалните мрежи за сплашване, тормоз и разпространение на клевети, сочат още анализите на тримата говорители.

Техните препоръки за справяне с феномена са по-добро информиране на гражданите за глобалните предизвикателства и развиване на тяхното критично мислене, гражданско образование, укрепване на социалната солидарност и сдружаване, съвместно разработване на политики и планове за действие на местно ниво, създаване на инструменти, вкл. правни, за защита на работещите в местните публични администрации и изборните представители, както и обмен на добри практики.

Проруската пропаганда у нас: Едни и същи хора споделят противоречащи си кремълски наративи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес