Страните от Г-20 имат единна позиция за противодействие срещу тероризма, която включително и борбата с екстремистката информация в интернет. Това заяви германската канцлерка Ангела Меркел след първия ден от форума, цитирана от ТАСС.
Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)
Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите
„Съгласихме се, че „двайсетката“ трябва да бъде единна за този проблем. Мното интензивно осъждахме темата за интернет и тероризма. Подчертахме, че очакваме от провайдерите по-бързото отстраняване на информацията, свързана с тероризма. Това има максимално важно значение. Що се отнася до преписките в месинджърите, в случаите на възникване на подозрения (за екстремизъм - бул. ред.) трябва да имаме възможност за проверка“, заяви германската канцлерка.
Междувременно тя коментира и протестите срещу срещата на високо равнище в Хамбург. Меркел отбеляза, че може да разбере мирните демонстрации, но тези, при които „животът на гражданите и на протестиращите е изложен на риск, са неприемливи“, казва тя.
Actualno.com припомня, че днес започна двудневната среща на лидерите от Г-20, която ще се фокусира върху търговията, тероризма, климатичните промени, заетостта и развитието, миграцията и бежанските потоци. Темата на германското председателство на Г-20 е „Изграждане на един взаимосвързан свят“.
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд
ЕС ще се представлява на срещата на върха от председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия. Протестиращи срещу форума обаче вдигнаха на крак властите, които се наложи да използват водни оръдия срещу демонстрантите. Самият Хамбург е бастион на леви радикали и полицията от дълго време се подготвя за изблици на насилие по време на срещата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Г-20 включва 19 държави плюс ЕС. Членовете на Г-20 произвеждат над 80% от световния брутен вътрешен продукт (БВП) и представляват почти две трети от световното население.
Първата среща на върха на Г-20 е организирана през 2008 г. по време на световната финансова криза с цел активизиране на международното икономическо сътрудничество. Оттогава членовете на Г-20 провеждат срещи всяка година, за да обсъждат широк кръг от въпроси, свързани с икономическото и финансовото сътрудничество.