В повече от 20 града на Словакия се проведоха антиправителствени митинги с участието на близо 45 000 души. Това съобщи информационният портал Sme, предаде БГНЕС.
Още: За пръв път от 2005 г.: Чехия отдели 2% от БВП за отбрана
Още: Доналд Тръмп-младши отива в Гренландия
Протестиращите поискаха от правителството на премиера Роберт Фицо да се откаже от реформата на наказателното законодателство. Имаше и призиви за оставка на кабинета. За протестите по-рано призоваха либералните партии от парламентарната опозиция, която загуби властта в страната след изборите, проведени през септември 2023 г.: Протест в Словакия заради новата власт и план да се елиминира специализирана прокуратура
Mass demonstrations in Slovakia against the new Pro-Russian government. Demonstrations have been ongoing for over a week now and keep growing. pic.twitter.com/VLRfcnG5WK
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) January 25, 2024
Още: "Ню Йорк Таймс": НАТО разработва нова стратегия за противодействие на руските хибридни атаки
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 07.01.25 - Докъде стигна новата украинска офанзива в Курск
Протест на тема "правосъдна реформа"
От края на 2023 г. в Словакия периодично се провеждат антиправителствени митинги. Те бяха предизвикани от решението на кабинета от 6 декември за премахване на тамошната специализирана прокуратура. Тя разследва знакови дела, няколко от чиито обвиняеми са свързани с голямата политика.
Фицо и членовете на неговия кабинет твърдят, че специализираната прокуратура е нарушила правата на гражданите, чиито дела е разследвала. Според правителството, звеното е злоупотребило с правомощията си, а началниците на отделите са се поставили над словашката главна прокуратура.
Още: Лукашенко не се бил извинявал на Зеленски за руските ракети, изстреляни от Беларус
Още: Руски дрон удари автобус с пътници в Херсон
Орбан №2: Украйна не е суверенна държава, защо чака руснаците да напуснат Крим?
В същото време опозицията твърди, че сегашните власти разрушават върховенството на закона. Словашкият президент Зузана Чапутова също се противопостави на ускорените изменения на националния наказателен кодекс и на ликвидирането на специалната прокуратура. През декември Европейската комисия, чиято позиция беше подкрепена от посолството на САЩ в Словакия, призова правителството да преразгледа решението за ликвидиране на прокуратурата. На 17 януари Европейският парламент прие резолюция, в която осъди плановете на словашкия кабинет за реформа на наказателното законодателство.
Още: Нещо пуши подозрително в района на руски военен завод, наблюдаван от ЦРУ (СНИМКИ)
Още: Заради ниските температури: Брюксел със спешни мерки за бездомниците
Още: Фицо с друго лице в Украйна: Подкрепя 50 млрд., оръжия и териториалната цялост