Критична става ситуацията в управляващата партия във Франция и на лидерът й Еманюел Макрон, след като вторият в политическата сила - Пиер Персон, подаде оставка.
По думите на Персон партията "Република, напред" (LREM) се нуждае от нуждае от "токов удар", за да оживее, след поредица от изборни поражения.
Оставката идва в критичен за Макрон момент - Той се надява да бъде презибран на предстоящите избори през 2022г. В същото време освен външнополитическите конфликти и коронавируса, френският президент среща силна вътрешна опозиция, протести в страната, а очевидно и вътрешна съпротива в партията, създадена през 2017г. при президентските избори тогава, пише БГНЕС.
Пиер Персон обяви пред в. "Le Monde", че подава оставка, но остава член на LREM, за да „даде нов дух на партията“.
Той заяви, че иска да предизвика "токов удар", тъй като "козметичните промени няма да бъдат достатъчни", тъй като партията все още държи на начина си на мислене, датиращ от президентската кампания през 2017 г.
Оставката на 31-годишния Персон, бивш лидер на младежкото крило на LREM, дошъл от Социалистическата партия, идва след като партията претърпя поредица от изборни обрати.
Съобщава се също така, че той има напрегнати отношения с друг от лидерите в партията на Макрон - Станислас Герини.
Местните избори по-рано тази година бяха катастрофа за LREM, тъй като партията не успя да поеме контрола над нито едно голямо кметство.
Още лоши новини дойдоха в рамките на шест допълнителни избори за свободни места в парламента през уикенда, където нито един кандидат на LREM не стигна до втория тур.
Персон каза в интервюто, че LREM "трябва да има своя собствена причина да съществува", а не просто "да копира и постави посланието на правителството".
Близо 20 депутати по-рано тази година напуснаха LREM и отидоха в други формации, като така отнеха мнозинството на Макрон в долната камара на Народното събрание на Франция. Въпреки това не го обезкървиха, защото френският президент все още може да прокарва закони.
Много анализатори очакват изборите през 2022 г. да бъдат надпревара между Макрон и крайнодясната лидерка Марин льо Пен.
Самият Еманюел Макрон през последните месеци осезателно промени тона си - с десни послания, говорейки твърдо, особено по отношение на сигурността и срещу ислямския екстремизъм. В същото време през юли той преструктурира кабинета си с представители на десницата - назначени като премимер и министър на вътрешните работи.