Във Франция отново ще заработи завод, функционирал още по времето на Първата световна война. Става въпрос за предприятието в Бержерак в департамента Дордон, собственост на компанията Eurenco, което е било демонтирано през 2007 г. поради липсата на поръчки. Скоро обаче то отново ще отвори врати и ще произвежда барут за артилерийски системи с голям калибър.
Инициативата е част от усилията на Франция да ускори темпа на военната си индустрия и е пилотен проект от цяла серия от около 20 проекта, при които предстои преместване или повторно разкриване на подобни обекти.
Именно в Бержерак пристигна френският президент Еманюел Макрон в четвъртък, 11 април, за да присъства на полагането на първия камък от строителството на новия/стар завод, което за него е символ на възраждащата се френска "военна икономика", пишат редица френски медии.
Още: След като дипломат №1 на Франция отсвири Кремъл, Москва привика френския посланик
"За мен Бержерак е образът на това индустриално възстановяване и този военен суверенитет, който искаме за себе си и за Европа", заяви президентът. "Светът се промени за малко повече от две години (на война в Украйна - бел.ред.). Той вече бе започнал да се променя още преди десет години с атаката на Русия срещу Украйна, но нещата се ускориха", заяви Макрон, придружен от министрите на отбраната и икономиката и мениджъри на оръжейни компании.
Според данни на френското министерство на отбраната от новите двадесетина проекта, за които става въпрос, половината вече са завършени. Инвестирани са около 220 милиона евро – частично от министерството, от индустрията (самофинансирането е било в размер на поне 50%) и по програмата "Франция 2030". В тях ще бъдат разкрити около 220 потенциални работни места. Някои от проектите дори са били изпълнени със 100% собствени средства на частните компании, пише L`Usine Nouvelle.
Още: Франция прекратява диалога с Русия след скандала с Шойгу
Конкретно заводът в Бержерак трябва да бъде завършен догодина. Той ще произвежда 1200 тона продукция годишно и имайки предвид активните военни действия в Европа, се очаква да има поръчки за непрекъсната работа поне до 2030 г. Барутът му, например, ще бъде използван за гаубиците "Цезар", които се използват и на фронта в Украйна.
Още: Макрон на думи е твърд към Москва, а Франция увеличава вноса на руски газ