Френският президент Емаюел Макрон заяви, че спасителният икономически план на ЕС заради коронавируса "напредва" след разговори с премиера на Нидерландия Марк Рюте, предаде БГНЕС
Още: Проклятието на "Авелино" застигна и папа Франциск
Още: Одеса е в пламъци след руска атака, Украйна удари тежко военна база (ВИДЕО)
Нидерландия е една от държавите в т. нар. "пестелива четворка", заедно с Австрия, Дания и Швеция, които се опитват да налагат ограничения на средствата, отпускани за възстановяване на икономиките на по-бедните южноевропейски държави, които са най-силно засегнати от пандемията.
Рюте приветства Макрон на работна вечеря в Хага преди решаващата среща на високо равнище на ЕС на 17-18 юли, където лидерите ще се опитат да подпишат споразумение по пътната карта за възстановяване от 750 милиарда евро.
Нито един от лидерите не говори пред медиите, но френският президент написа в Twitter съобщение преди срещата, че той и Рюте "вярват в солидарността, която прави нашата Европа".
Още: Синоптици предупреждават: Задава се обрат във времето в Гърция
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.04.25 - Путин предложил да спре инвазията
"Отсега до Европейския съвет през юли трябва да убедим партньорите си в това френско-германско споразумение. Преговорите напредват и всички трябва да бъдат изслушани", добави Макрон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Готови сме за директни мирни преговори с Москва
Още: Наесен с песен: Макрон може да свика нови предсрочни парламентарни избори
Франция и Германия излязоха с общо предложение план за спасителния план - отклонение от политиката на Берлин, който обикновено се стреми към ограничаване на разходите.
Миналия петък Рюте изрази съмнения, че лидерите на ЕС ще постигнат споразумение на срещата на върха през юли.
"Не е сигурно дали той ще бъде финализиран тогава или дали ще ни трябват повече сесии и дали те трябва да бъдат през лятото или по-късно", каза Рюте пред репортери след виртуална среща на върха на лидерите на ЕС миналата седмица
Още: "Войната ни действа като наркотик": Защо дезертьори се връщат на фронта? Свидетелски разкази
Още: Агитирали в TikTok: 14 души са задържани за тероризъм
Четирите страни, които се противопоставят на сделката, казват, че помощта трябва да се предоставя под формата на заеми, а не на безвъзмездни помощи, с ясни и тежки условия за връщането им. Предложението на ЕК обаче е от 750 млрд. евро 500 млрд. евро да бъдат дадени безвъзмездно.