Британският премиер Риши Сунак ще обяви двустранна помощ за Украйна в размер до 242 млн. паунда - т.е. около 309 млн. долара, за да се подкрепят непосредствените хуманитарни, енергийни и стабилизационни нужди на Киев. Целта на пакета е също така да се положат основите на дългосрочното икономическо и социално възстановяване на украинската страна.
Още: За пръв път от 2005 г.: Чехия отдели 2% от БВП за отбрана
Още: Доналд Тръмп-младши отива в Гренландия
Това обявиха от правителството на Обединеното кралство на 12 юни - в навечерието на срещата на върха на Г-7 в Пулия, Италия. Там ще е и украинският президент Володимир Зеленски.
Лондон се обяви за пореден път срещу руската агресия и отчете колко е пострадала критичната енергийна инфраструктура на Украйна през последните няколко месеца - заради масираните ракетни атаки на силите на Владимир Путин: Половината мощности за ток в Украйна вече ги няма: Зеленски.
Русия да плати за щетите, които нанася на Украйна
Приоритет за Риши Сунак по време на срещата на върха на Г-7 ще бъде "да работи с партньорите, за да се договори начин за използване на замразените руски активи в подкрепа на Украйна", обявиха от британския кабинет. От Франция пък издадоха, че споразумение вече има: Официално: Страните от Г-7 предоставят на Украйна 50 млрд. долара от замразени руски активи.
Още: "Ню Йорк Таймс": НАТО разработва нова стратегия за противодействие на руските хибридни атаки
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 07.01.25 - Докъде стигна новата украинска офанзива в Курск
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко не се бил извинявал на Зеленски за руските ракети, изстреляни от Беларус
Снимка: Getty Images
Лидерите на Обединеното кралство и на Г-7 са категорични, че Русия трябва да плати за щетите, които нанася на Украйна. "Ще проучим всички законни начини, по които замразените руски активи могат да бъдат използвани в подкрепа на Украйна. Стойността на активите, държани в юрисдикциите на Г-7, е 285 млрд. долара", казаха от британското правителство.
Още: Нещо пуши подозрително в района на руски военен завод, наблюдаван от ЦРУ (СНИМКИ)
Още: Заради ниските температури: Брюксел със спешни мерки за бездомниците
Обединеното кралство беше първата страна, която въведе законодателство, изрично позволяващо да се запазят санкциите, докато Русия не плати за нанесените щети. Въведени бяха и нови правомощия да се принудят санкционираните лица и организации да разкриват активите, които притежават в страната.
Още: След нови санкции от САЩ: Руски банки почнаха да обезценяват рублата
Да минем от "колкото е необходимо" до "каквото е необходимо"
"Трябва да бъдем решителни и креативни в усилията си да подкрепим Украйна и да сложим край на незаконната война на Путин в този критичен момент. Обединеното кралство остава начело на международния отговор, както е било от самото начало. Ако искаме да сложим край на тази незаконна война, трябва да преминем от "колкото е необходимо" към "каквото е необходимо"", заяви Риши Сунак.
Лондон има ангажимент да изразходва 2,5% от БВП за отбрана до 2030 г. Наскоро Сунак обяви, че Великобритания ще изпрати най-големия досега пакет военно оборудване на Киев.