Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекарство срещу ревматизъм - надежда за тежко болни от коронавирус?

01 юни 2020, 21:09 часа • 9621 прочитания

Известно е, че коронавирусите могат да предизвикат свръхпроизводство на интерлевкин-1бета и интерлевкин-6, както и други цитокини, отговорни за бурни възпалителни реакции в организма. Тези процеси, известни като „цитокинова буря“, при определени условия могат да причинят тежки състояние и дори смърт. Именно такава реакция се наблюдава при пациенти, заразени със SARS-COV-2 вируса.

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Смята се, че лекарственият препарат анакинра /anakinra/, който се използва за лечение на ревматизъм, може да потуши подобна свръхреакция на имунитета и да се окаже спасение за много пациенти, заразени с коронавирус. Именно с тази задача са се нагърбили от екипа на френския медик Тома Юе от болничния комплекс "Пари Сен Жозеф“, които са провели изпитания на лекарството, публикувани в медицинското издание TheLancet.

Изследването е стартирало на 18 март 2020 година, като в него са включени пациенти на възраст над 18 години, с тежко протичаща двустранна бронхопневмония, причинена от SARS-COV-2. Част от тях са разпределени в групата на лекуваните с анакинра, а останалите – в контролната група. На пациентите, получили медикамента, той е бил прилаган по схема два пъти на ден подкожно по 100 мг. за първите 72 часа, след което по веднъж на ден 100 мг. Пациентите в контролната група са получили стандартното лечение и поддържаща грижа.

От 24 март до 6 април общо 52 души са включени в групата с лечение с анакинра, а 44 души, лекували се там са включени като контролна група. До прием в интензивно отделение за механична вентилация или до смърт се е стигнало при 13 пациента от третираните с анакинра, което прави 25% от всички в групата. За сравнение 32 пациенти или 73 на сто от приетите като контролна група хора са починали или са стигнали до тежко състояние. Имало е преходно завишаване на чернодробните ензими в 7 пациенти от анакинра групата и четирима от контролната група.

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Изводът на медиците, провели изследването е, че използването на анакинра е намалило значително смъртността и нуждата от прилагане на механична вентилация, като това е станало без сериозни странични ефекти. Потвърждението на ефикасността обаче, изисква контролирани изследвания.

Изводите на медиците от болница "Пари Сен Жозеф“ дават надежда, че ще може би е открито лекарство, което да предотврати свръхреакцията на имунната система при определени хора, която често се оказва фатална. Това явление се е наблюдавало многократно и при другите коронавируси – Тежкия остър респираторен синдром /SARS/ и Близкоизточния респираторен синдром /MERS/. Въз основа на получените данни от проучването, авторите препоръчват да се проведе още по-задълбочено изследване, което да даде категоричен отговор на въпроса: „Може ли анакинра да е спасението за много болни от коронавирус?“

За използването на имуносупресори, които при някои пациенти да предотвратят опасната „цитокинова буря“, се говори още от началото на пандемията.

Още по темата: Имуносупресори и антитела: Надежда за лечението на COVID 19?

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес