Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекари се усъмниха в апаратите за белодробна вентилация заради висока смъртност

09 април 2020, 12:45 часа • 29487 прочитания

Докато медицинските власти в цял свят полагат усилия да се сдобият с повече апарати за белодробна вентилация за лечение на пациенти с коронавирус, някои лекари се отказват от използването им, когато това е възможно, предава Associated Press

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

Причината е, че в някои болници беше регистрирана необичайно висока смъртност на пациентите, поставени на подобни устройства. Медиците се притесняват, че за това са отговорни самите обдишващи апарати.

Механичните вентилатори вкарват кислород в белите дробове на заболелите, след като те престанат да функционират нормално. Това изисква поставянето на пациента под упойка и вкарването на тръба в гърлото му. Смъртните случаи при заболелите, подложени на подобна процедура, са често явление, независимо от причината, поради която имат нужда да им се помогне да дишат.

Руски учени виждат нови потенциални проблеми от коронавируса - за мозъка

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Генерално погледнато, около 40 до 50 процента от пациентите с остър респираторен дистрес синдром умират, докато са поставени на апарати за белодробна вентилация.

Но в град Ню Йорк беше констатирано, че 80 и повече процента от пациентите с коронавирус, подложени на тази процедура, починаха по време на обдишването.

"По-високи нива на смъртност от обикновените бяха регистрирани навсякъде в САЩ", коментира д-р Албърт Рицо, главен здравен инспектор в Американската белодробна асоциация.

Подобни данни дойдоха също от Китай и Великобритания. В един от английските доклади смъртността възлизаше на 66 процента, а тези от китайския град Ухан посочваха 86 процента смъртни случаи.

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Причините за тревожния процент от фатален изход при тази процедура все още не са известни. Вероятно те са свързани и с това какъв е бил здравният статус на пациентите, преди да са били заразени.

Българският тест за коронавирус: Ето какво представлява

Трябва да се вземе под внимание и на какъв етап е била болестта, преди да бъдат поставени на изкуствена вентилация. Но много медици си поставиха резонния въпрос дали тези машини не влошават допълнително нещата. Като вероятно предизвикват или поне влошават опасната буйна имунна реакция на организма.

Това може и да е спекулация. Но е установено със сигурност, че кислородът, вкарван в белите дробове под налягане, ги уврежда с времето.

"Даваме си сметка, че механичната вентилация не е безвредна, изтъква д-р Еди Фан, експерт по респираторни лечения в Многопрофилната болница в Торонто. Едно от най-важните открития през последните десетилетия се състоеше в това, че медицинската вентилация може да усили нараняванията в белия дроб и трябва много внимателно да я използваме".

Опасностите могат да бъдат ограничени, като се регулира налягането на кислорода и обемът на вдишванията, предоставени от машината, допълни д-р Фан.

Но някои лекари предпочитат да забавят колкото е възможно повече изкуствената вентилация и да използват други методи. Пробва се с поставянето на пациентите да лежат по корем. По този начин различни части на белия дроб могат да се оросяват по-добре с кислород. Други лекари експериментират, като подават повече кислород през носа на болния с тръби или други устройства.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 9 април"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес