"Режимът в Кишинев" се държи като "режима в Киев" - знакови думи на руския външен министър Сергей Лавров по адрес на Молдова, който използва буквално същата реторика, с която започна и ескалацията в Украйна от руска страна.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
По думите на Лавров, "режимът в Кишинев" вървял по стъпките на "режима в Киев" - отмяна и дискриминация на руския език и действия "заедно с украинците" за сериозен икономически натиск срещу Приднестровието.
Припомняме, че Приднестровието и Гагаузия поискаха помощ от Руската федерация точно заради "икономически натиск" от централната власт в Молдова. Засега издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин не говори официално нищо и не предприе нищо като реакция.
Още: След Приднестровието: Още един молдовски регион поиска "защита" от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
After 'the regime in Kyiv', Lavrov is now talking about the 'Regime in Chisinau', referring to the government of Moldova. Lavrov stated that the Moldovan government is following in the footsteps of Ukraine. pic.twitter.com/itzmn6FjAW
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) March 1, 2024
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Пропагандна и враждебна реторика и на Балканите
Западната намеса в Босна и Херцеговина (БиХ) е основният фактор за усложняване на политическата ситуация, заявиха Лавров и президентът на ентитета Република Сръбска Милорад Додик, съобщиха руските държавни медии.
Двамата са провели среща в рамките на дипломатическия форум в Анталия, Турция, на която са обсъдили развиването на двустранните споразумения, съобщи говорителката на руското МВнР Мария Захарова. Лавров говори точно там за Молдова, а освен това категорично отхвърли предложението на турския президент Реджеп Ердоган за нови мирни преговори между Русия и Украйна, които да се проведат в Турция.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Молдова с първа реакция, след като Приднестровието поиска "помощ" от Путин
В съобщението на ведомството се казва, че "ключовият фактор за усложняване на политическата ситуация е злонамерената и незаконна намеса във вътрешните работи на суверенна Босна и Херцеговина от страна на Запада, който осъществява неоколониален курс за подкопаване на Дейтънското споразумение и накърняване на конституционните права на нейните държавотворни народи".
Захарова обясни, че случващото се в региона е била основна тема на разговор. Русия е държава-гарант на мирното споразумение от 1995 г.
ОЩЕ: НАТО потвърди подкрепата си за териториалната цялост на Босна
"Потвърдена беше принципната руска позиция в подкрепа на мирното споразумение като единствена основа за осигуряване на стабилност, сигурност и развитие в страната и региона като цяло", се казва още в позицията на министерството.
ОЩЕ: "Превратът на Майдана": Между пряка демокрация, "киевска клика" и "мръсна война"