Украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви, че предприсъединителните преговори с ЕС трябва да започнат тази година.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
"Убедени сме, че предприсъединителните преговори трябва да започнат възможно най-скоро, след като Украйна изпълни препоръките и положителната оценка на Европейската комисия", заяви Кулеба в онлайн реч на заседанието на Съвета на ЕС по външни работи в Брюксел, цитиран от БГНЕС. "Украйна полага всички усилия и аз съм убеден, че трябва да започнем предприсъединителни преговори до края на 2023 г.", допълни той.
Киев официално подаде молба за членство в ЕС на 28 февруари 2022 г. - четири дни след началото на "специалната военна операция" на Русия срещу страната.
Още по темата Украйна – четете тук
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Кулеба заяви, че Украйна завършва изпълнението на препоръките на Европейската комисия, които бяха поставени, след като Киев официално получи статут на кандидат-член на ЕС през юни миналата година, и че разчита на положителен доклад от Европейската комисия през пролетта на тази година. Той допълни, че Украйна очаква също в заключителната декларация на срещата на върха Украйна-ЕС, която ще се проведе на 3 февруари, да бъде включена "положителна оценка на усилията си за изпълнение на препоръките".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Кулеба отбеляза, че Киев има големи очаквания от срещата на върха Украйна-ЕС и съвместното заседание на украинското правителство и Колежа на ЕС в навечерието на срещата, като заяви, че разчита на "осезаеми практически резултати от двете събития".
На 17 юни миналата година Европейската комисия излезе със становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС, след което Европейският съвет предостави на Киев статут на кандидат за членство. През декември миналата година парламентът на Украйна прие няколко законопроекта, препоръчани от Европейската комисия, за да продължи процеса на присъединяване на страната към ЕС.