Руските законодатели приеха закон, който разширява определението за "чуждестранни агенти" - етикет, използван за разправа с критиците на Кремъл.
В изявление на Държавната дума (долната камара на парламента) се казва, че мерките ще позволят "да се защитят интересите и да се гарантира сигурността на Руската федерация", съобщи АФП. Очаква се законът да влезе в сила на 1 декември.
През последните години етикетът, който напомня за "враговете на народа" от съветската епоха, се използва широко срещу общественици, журналисти, активисти за правата на човека и различни опоненти на властта, които биват обвинявани в извършване на политическа дейност, финансирана от чужбина.
Според новото законодателство всеки, който е "под чуждо влияние" или получава подкрепа от чужбина - а не само пари оттам - вече може да бъде обявен за "чуждестранен агент" в Русия.
На такива лица ще бъде забранено наред с други дейности да преподават в държавни училища и да организират публични събития.
Лицата, обявени за "чуждестранни агенти", ще бъдат задължени да разкриват източниците си на финансиране, да преминават през одити и да придружават всички свои текстове, видеоклипове и публикации в социалните медии с определен надпис.
Новите мерки са въведени на фона на безпрецедентна репресия срещу дисидентите в Русия, като повечето опозиционни активисти са в затвора или извън страната.
Москва увеличи усилията си за потискане на дисидентството, след като на 24 февруари президентът Владимир Путин изпрати войски в Украйна.
ОЩЕ: Русия отказва повече да разменя военнопленници