Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кориере дела сера: Потвърди се, че Путин води войната по архаичен начин

15 септември 2023, 15:27 часа • 6349 прочитания

Срещата между руския президент Владимир Путин и севернокорейския лидер Ким Чен Ун остави след себе си редица поуки.

Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Войната в Украйна, връщането към най-мрачните години на Студената война, тесните връзки между това, което се случва в Европа и онова, което може да последва в Далечния изток - ето изводите от срещата според италианския ежедневник "Кориере дела сера":

Путин не може да е придирчив за качеството на оръжието, което ще му предостави Пхенян

Още: Експерт: Путин провежда разузнаване в Полша и Румъния преди да започне война с НАТО

Най-непосредственият аспект на споразумението между московския цар и комунистическия диктатор на Пхенян се отнася до евентуални военни доставки.

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Не трябва да се забравя, че Северна Корея, поради режима на санкции, на който е подложена, и изключителната бедност на икономиката ѝ, със сигурност не може да се счита за технологична сила.

Въпреки ограниченията, от които страда, тя като по чудо съумява да заплашва Южна Корея, Япония и дори Съединените щати с ракетите си и изграждането на ядрен арсенал. Но тя трябва да съсредоточи малкото си ресурси именно върху тези програми. За останалото тя разполага с много примитивна военна индустрия. В областта на боеприпасите например експертите смятат, че Северна Корея остава в технологичната фаза от 60-те и 70-те години на ХХ век, когато всички нейни арсенали са дошли от Съветския съюз.

Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария

Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо

Какво означава това, че на Русия през тази година може да ѝ се наложи да използва тези доставки? То потвърждава, че Путин е започнал неподготвен тази дълга война, не е имал планове за промишлено производство, което да издържи на конфликта, който продължава вече 19 месеца и кой знае още колко дълго.

Още: Пищният обяд, който Путин предложи на Ким Чен Ун

Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините

Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп

Тъй като не са много страните, които са готови да заобиколят санкциите по отношение на оръжията (Иран е сред тях, Китай го прави тайно и много внимателно), Путин не може да бъде придирчив за качеството на тези оръжия.

Архаична война подобна на Първата световна

Освен това се потвърждава, че тази война до голяма степен се води по архаичен начин. Въпреки че много се говори за ролята на дроновете в нея, една голяма част от този конфликт продължава да се води като в Първата или Втората световна война - в окопи, с постоянна размяна на тежка артилерия, дъжд от куршуми, противопехотни мини.

В този смисъл съветските боеприпаси от 60-те и 70-те години на ХХ век за оръдия и минохвъргачки, които Северна Корея продължава да произвежда, все още са необходими и то във все по-големи количества предвид изчерпването на руските арсенали.

Още: Ким Чен Ун с тост за Путин: Русия ще постигне голяма победа над сборището на злото (ВИДЕО)

Не че Украйна е имунизирана срещу подобни проблеми с недостига, но Киев поне може да разчита на по-голям набор от доставчици (дори и западните оръжейни индустрии, особено тези, произвеждащи боеприпаси, да са намалили капацитета си до минимум през годините на "пацифистката илюзия").

Изолацията на Северна Корея е била фалшива

Това е друго разкритие от срещата между Путин и Ким Чен Ун.

В годините, в които Америка и Западът се заблуждаваха, че живеят в свят на мир, те получиха уверенията на Москва и Китай, че ще спазват санкциите срещу "червената монархия" Пхенян. Реално тези гаранции имаха официален характер.

Още: Срещата на космодрума не е случайна: Ким търси руска помощ за разработване на военни разузнавателни спътници (ВИДЕО)

По онова време Русия и Китай се придържаха към резолюциите на ООН, осъждащи ракетните и ядрените опити на Северна Корея, и налагаха санкции.

Винаги са съществували подозрения, че в действителност руснаците и китайците са продължавали да подкрепят диктатурата на Ким с различни видове помощ под масата. Сега виждаме колко бързо те свалиха маските.

Неотдавна официалните делегации на правителствата на Москва и Пекин отпразнуваха заедно с Ким годишнината от съвместната им "победа срещу Америка" в Корейската война от 1950-53 г.

Си Дзинпин често обвинява Вашингтон, че възражда манталитета и тона на Студената война, но той не е по-различен.

Често се обсъжда колко внимателно Си Дзинпин наблюдава украинския конфликт, за да извлече поуки за евентуално китайско нахлуване в Тайван.

----------------------------------------------------------

Коментар на "Кориере дела сера"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес