Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коментар: Кризата на полско-беларуската граница придобива геополитически измерения

22 ноември 2021, 04:00 часа • 1649 прочитания

Призивът на Полша за помощ към въоръжените сили на страните от НАТО за разрешаване на кризата на границата с Беларус показва преминаването на кризата в геополитическа плоскост. Това мнение изрази изпълнителният директор на агенцията за граничен контрол на ЕС „Фронтекс“ Фабрис Легери в интервю за неделния вестник Le Journal du Dimanche, цитиран от Агенция "Фокус".

„Полша и Обединеното кралство са членове на НАТО. Това показва, че може би говорим за геополитика, а не за опити за чисто регулиране на миграционните потоци“, каза той, отговаряйки на твърдението на журналист, че Полша не иска широко присъствие на гранични служители на „Фронтекс“ и предпочитана подкрепа от 150 британски военни.

По думите му 2000 европейски граничари работят в Литва, Гърция, Италия и Испания, докато на един от граничните пунктове в Полша на границата с Беларус има само трима служители. Легери подчерта, че това не означава, че Варшава не си сътрудничи с „Фронтекс“.

По-рано министърът на националната отбрана на Полша Мариуш Блашак заяви, че инженерна рота на британските въоръжени сили ще пристигне в Полша, за да помогне за ремонта на оградите на полско-беларуската граница. Както отбелязва Легери, сега на полско-беларуската граница дежурят 25 хиляди военнослужещи и граничари.

Бежанците, пристигащи в Полша от територията на Беларус, могат да разчитат на разглеждане на молбите им за убежище, отказът би бил в противоречие с правилата на ЕС, каза Легери. Той допълни, че вижда известна двойственост в действащите правила за приемане на бежанци. Така Шенгенският кодекс гласи, че преминаването на границата между граничните пунктове е незаконно, но в същото време европейските правила позволяват всеки, който се нуждае от международна помощ, да има достъп до убежище. "Как да съчетаем тези два постулата? Зададох този въпрос на Европейската комисия още през август, защото имаме нужда от разяснения", каза той.

"Ако хората, които кандидатстват за убежище в Полша, бъдат отхвърлени, се взема решение за извеждането им. Връщането в страната им може да бъде доброволно или задължително. Досега ние подкрепихме Полша, като организирахме 13 полета за 62 иракчани това лято“, продължи главният изпълнителен директор на „Фронтекс“.

Легери каза, че според полските власти същата мярка може да се окаже необходима за 1500-1700 души. Той увери, че „Фронтекс“ ще предостави подкрепа при организирането на полети от Варшава до Багдад и вече поиска подкрепата на Европейската комисия в преговорите с иракските власти.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес