Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко са жертвите на коронавируса в Италия?

04 май 2020, 21:52 часа • 3342 прочитания

Италия изпитва затруднения да обясни големия скок на общата смъртност в страната през месец март, пише АФП. Според анализатори, това може да означава, че от коронавирус са починали много повече от официално обявените 29 000 души.

Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)

Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)

Италианската гражданска защита обяви, че от коронавирус през март са починали 12 428 италианци. Но дори след прибавянето на тази цифра към обичайните нива на смъртност в страната, регистрирани през годините, се оказва че има допълнителни 11 700 починали. Засега тяхната смърт не е обяснена, пише БГНЕС.

Според експерти, реалният брой на жертвите на коронавируса, откакто беше регистрирана епидемията на 20 февруари, до края на март, може да е два пъти по-висока от официалните данни. Държавната статистическа агенция ISTAT каза, че през март общата смъртност в страната се е повишила с 49,4 процента спрямо обичайните нива. Обявеният до понеделник, 4 май брой на починалите 29 079 души, с който Италия е на второ място в света след САЩ, е съставен почти изцяло от хора, починали в болниците.

Според ISTAT може да има три обяснения за разминаването в статистиката. Първо, тези 11 700 души не са били тествани за коронавирус, но са починали от него. Второ, вирусът може да има "индиректен ефект", като изостряне на болестни състояния като проблеми с бъбреците или други важни органи. Трето, вирусът е нанесъл удар на здравната система, особено в районите с най-голямо заразяване, което е довело до липса на здравни услуги за хора, които се нуждаят от тях.

Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София

Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес