Повече от 4 милиона души, избягали от пълномащабното руско нахлуване в Украйна, са приети в страни членки на ЕС, съобщи днес статистическата служба на блока Евростат, предава ДПА.
Още: Кримските татари пратиха Тръмп да си гледа работата
Още: "Франциск беше съвестта на света": Проф. Владимир Градев за посланията на светия отец (ВИДЕО)
Данните на Евростат показват, че 4,3 милиона граждани на държави извън ЕС са получили статут на временна закрила в блока. Общо 98,2 процента от получилите временен статут са украинци.
Още: ЕК търси решение за украинските бежанци, което да бъде прието и в ЕС, и от Киев
През четвъртото тримесечие на 2023 г. малко над 200 000 нови кандидати са получили статут на временна закрила, което е най-ниският брой за едно тримесечие от началото на войната през февруари 2022 г. В сравнение с предходното тримесечие броят им е намалял с 21 процента.
Още: Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Още: Един от най-големите руски складове за боеприпаси гърми жестоко, тече евакуация (ВИДЕО)
Колко от тях са деца?
Възрастните жени съставляват почти половината от тях – 46,2 процента, а почти една трета – 33,2 процента, са деца. Най-много от получилите статут на временна закрила пребивават в Германия – 29 процента, а 22,1 процента са в Полша.
Още: С една година: Временната закрила за украинските бежанци се удължава
Още: В Украйна има 63 хиляди безследно изчезнали лица и само малка част са в плен
Още: Как и защо Путин изневиделица си хареса талибаните в Афганистан?
Още: Русия постави условие за директни преговори с Украйна
Още: Русия наваксва след "великденското примирие": И Харков беше поразен (ВИДЕО)
Статутът на временна закрила е спешна мярка за предоставяне на незабавна и временна закрила на граждани на държави извън ЕС в случай на масово разселване поради извънредни обстоятелства. Тъй като тази мярка е временна, тя не е равностойна на статут на убежище.
Още: ООН обяви от колко милиарда долари помощ се нуждае Украйна през 2024 г.
Директивата за временната закрила, приета през 2001 г., предоставя на ЕС инструмент за действие при подобни ситуации. За първи път блокът използва извънредните мерки в отговор на руското нахлуване в Украйна, за да подпомогне бягащите от войната, предаде БТА. През март 2022 г. ЕС въведе временна закрила на хората, бягащи от войната в Украйна, а през септември 2023 г. тя бе удължена до март 2025 г., припомня ДПА.