Клаус Йоханис може да остане на президентския пост в Румъния и след 21 декември

06 декември 2024, 20:50 часа • 959 | прочитания

Президентът на Румъния Клаус Йоханис обяви, че ще остане на поста си до момента, в който следващият президент не положи клетва. Неговият мандат изтича на 21 декември, но поради политическата криза в страната все още не е ясно кога ще бъдат проведени президентските избори.

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?

"Държавният глава на Румъния упражнява своя мандат до полагането на клетва от новоизбрания президент. Когато новият президент положи клетва, аз ще напусна този пост", каза Йоханис и уточни, че няма желание да бъде премиер на страната. „Не искам да бъда министър-председател, а само да доведа този мандат до успешен край - за демократична, свободна, модерна, сигурна, безопасна и европейска Румъния“, увери той. 

Още: Заради чужда намеса: Конституционният съд в Румъния спря и рестартира изборите за президент

„Румъния е сигурна и стабилна държава. Казвам го за икономиката, за инвеститорите, за финансовите пазари, казвам го за ЕС. Румъния остава сигурен, солиден съюзник и мисля, че е много важно всички ние да знаем, че Румъния не е в затруднение“, отбеляза Йоханис. цитиран от Аджерпрес. Президентът подчерта, че решението на Конституционния съд да анулира резултатите от първия тур на президентските избори е взето в резултат на анализираните документи, които показват, че чужда държава е участвала и е повлияла на изборния процес в полза на определен кандидат. 

Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито

Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)

Според Йоханис е станало ясно, че победителят от първи тур Калин Джорджеску се е възползвал от „масивна незаконна подкрепа за изборите“, въпреки че е декларирал „нулеви разходи за предизборната си кампания“. „Получих информация от службите, че този кандидат е бил незаконно подкрепен от чужда държава, което представлява опасност за национална сигурност“, каза още той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес