Най-дългият интерконектор в света - Great Sea Interconnector, предназначен да свърже Гърция и Кипър чрез подводен електрически кабел, е затънал в геополитическо напрежение и бюрократични забавяния, което повдига въпроси относно бъдещата му жизнеспособност, пише гръцкото издание Kathimerini.
Проблемите с интерконектора
Този проект, финансиран от ЕС на стойност 1,57 милиарда евро, има за цел да подобри енергийната сигурност, но начинанието се натъкна на големи пречки, като на преден план са противопоставянето на Анкара и колебанието на Никозия. ОЩЕ: Напрежение в Егейско море: Турция предупреди италиански кораб
Усложнявайки допълнително нещата, Никозия забави финансовото си участие в проекта. Анализаторите посочват силно кипърско „слънчево лоби“, което се противопоставя на интерконектора, предпочитайки да се фокусира върху проекти за възобновяема енергия.
Междувременно френският изпълнител Nexans предупреждава, че неизпълнението на проучванията до края на 2025 г. ще провали графика, потенциално застрашавайки проекта.
Атина остава решена да продължи, определяйки проекта като критичен за регионалната енергийна независимост. Продължаващата геополитическа игра на шах обаче рискува да остави интерконектора заплетен в неговия собствен Гордиев възел, с големи залози за енергийната сигурност и регионалното сътрудничество.
Възможните сценарии
Очертават се четири сценария: малко вероятно повторение на турската морска обструкция; Анкара предоставя ограничено разрешение; пренасочване на кабела с големи разходи; или временно споразумение между Гърция, Кипър и Турция, въпреки че последното е изпълнено с политически предизвикателства. ОЩЕ: Кипър ще се включи в най-дългия интерконектор в света