Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кипър има амбиции за членство в НАТО

25 ноември 2024, 13:21 часа • 409 прочитания

Президентът на Република Кипър Никос Христодулидис е представил своята стратегическа визия и теоретичните и практическите аспекти на потенциалната бъдеща интеграция на Кипър в НАТО в зависимост от благоприятните политически условия. Това се е случило по време на неотдавнашната му среща с президента на САЩ Джо Байдън в Овалния кабинет, съобщава гръцкото издание Kathimerini. 

Правителството на Кипър напълно признава значителните предизвикателства и силната опозиция, с които може да се сблъска, както в страната, така и в международен план, в преследването на потенциално членство в НАТО. Въпреки това длъжностни лица във Вашингтон и Никозия са съгласни, че започването на тази дискусия е критична стъпка напред. ОЩЕ: Турски опасения - "Искат да контролират региона": САЩ готвят военна база в Кипър

Съгласни ли са от Вашингтон?

Според ексклузивна информация, получена от Kathimerini, предложението, характеризиращо се със своя подробен и дългосрочен подход, се състои от взаимозависими етапи и вече е получило положителен отговор от Вашингтон.

Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан описва това „печелившо“, подчертавайки значителните възможности, които подобно развитие може да създаде.

Междувременно Кипър търси помощ от САЩ, за да подобри военния си капацитет, за да отговаря на стандартите на НАТО. Страната вече може да се похвали със значителна инфраструктура, включително пристанища, летища и военни съоръжения, които в момента обслужват американските сили. Тези активи са впечатлили Вашингтон и се считат за жизненоважни за дългосрочната регионална стратегия. Допълнителното развитие може дори да включва възможността за предоставяне на безплатно отбранително оборудване и артикули на Кипър чрез програми за чуждестранни продажби.

Кипър представи на САЩ три стратегически искания за укрепване на потенциалните им стремежи към НАТО. Никозия се стреми да превърне ежегодното подновяване на освобождаването от оръжейното ембарго на САЩ в по-дългосрочно споразумение, обхващащо поне три до пет години. Припомняме, че такова ембарго бе въведено за Кипър и Турция от страна на САЩ преди малко повече от 30 години.

Съобщава се, че Байдън е обещал да се консултира с Конгреса за разглеждане на това „разумно“ искане. Предложена поправка от сенатор Кори Букър, насочена към улесняване на тази промяна, може да бъде включена в бюджета за отбрана на САЩ (NDAA) до края на годината.

Какво ще кажат републиканците и Тръмп?

Нарастващата роля на Кипър в стратегията на САЩ се отразява и в дискусиите на Христодулидес с ключови фигури от републиканското мнозинство в Конгреса след изборната победа на Доналд Тръмп. В телефонни разговори със сенатори, близки до бъдещата администрация, бяха дадени уверения относно намерението за укрепване на стратегическата роля на Кипър в региона. Един сенатор описа Кипър като „страната, на която можем да разчитаме, за да постигнем това, което искаме в региона“. Освен това се казва, че избраният от Тръмп за следващ държавен секретар, Марко Рубио, има дълбоко разбиране на геополитическата динамика и планове за укрепване на сътрудничеството с тристранното партньорство Израел-Гърция-Кипър. ОЩЕ: Анализ: Защо Кипър може да стане ключов регионален съюзник на САЩ?

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес