Смъртта на пленения доброволец, британския гражданин Пол Джонсън Антъни Доминик Ури, е настъпила в резултат от мъчения. Това съобщи украинският омбудсман Дмитро Любинец. Ури бе пленен от бойци на самопровъзгласилата се Донецка народна република (ДНР), а на 7 септември от руската страна най-после върнаха тялото му след продължили месец и половина преговори.
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
Някои части от тялото на британеца липсват, според разгласените данни от омбудсмана. Налице са множество порязвания и следи от изтезания.
"Още днес мога отговорно да заявя, че смъртта е била насилствена. Човек просто не може да издържи такова мъчение", посочва Дмитро Любинец, подчертавайки, че в това няма съмнение, но крайното заключение ще бъде направено от съдебномедицинската експертиза.
Руските пропагандатори твърдяха през юли, че смъртта на Пол Ури е настъпила вследствие на заболяване и стрес, припомня Любинец.
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
"Убийството на доброволеца Пол Ури чрез мъчения е военно престъпление, което ще бъде използвано като поредно доказателство по време на трибунала срещу руските власти и президента Владимир Путин", заявява Любинец. "Руската федерация отново показа на света своето канибалско лице", добавя той.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
45-годишният Пол Ури не е бил военен - той е бил служител на хуманитарната мисия на британската организация Presidium Network. Участвал е в евакуацията на украински семейства от военните зони и е задържан на 25 април на контролно-пропускателен пункт край Запорожие заедно със своя колега, 22-годишния Дилън Хили. По-късно майката на Пол Ури го разпозна на видео, показано по руската държавна телевизия. Мъжът седял с белезници и давал "интервю". „Пол се държеше неестествено“, уточни тогава майката. Русия от своя страна твърдеше, че Пол Ури и Дилън Хили са пленени в завода "Азовстал" в Мариупол.