Русия се противопоставя на международното разследване на катастрофата на руския военнотранспортен Ил-76, което официално поиска Украйна. Искането за сформиране на международна комисия, която да разследва причините за катастрофата, е логично и обосновано, заяви говорителят на украинското военно разузнаване Андрий Юсов на 26 януари в ефира на украинския общонационален телемаратон.
Той напомни, че до този момент Москва не е предоставила ясни доказателства, които да потвърдят нейната версия за събитията, а именно - че военният самолет, който се разби в Белгородска област на 24 януари, е бил свален от украинските сили и че е превозвал 65 украински военнопленници.
Юсов напомни, че за 24 януари е била планирана размяна на военнопленници (50-та по ред, която е трябвало да бъде една от най-големите от началото на войната), но тя не се е състояла.
ОЩЕ: Украинското разузнаване: След катастрофата на Ил-76 в моргата са доставени само 5 тела
GUR spokesperson Andriy Yusov states that the planned POW exchange on January 24 was to be one of the largest during the war.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) January 26, 2024
"We won't give an exact number, but it should have been one of the largest exchanges until now. The 50th that would have taken place, unfortunately it… pic.twitter.com/bHx3mohmT4
Освен това военното разузнаване на Украйна обяви, че Русия не е отправила предупреждения относно сигурността на въздушното пространство преди полета на самолета Ил-76. Русия е била длъжна да предупреди за превоза на военнопленниците - според международните конвенции "за всяко транспортиране, преместване на военнопленници, промяна на мястото им на задържане" следва да бъде уведомен Международния комитет на Червения кръст. Киев с официално запитване дали Русия е предупредила за превоза на военнопленниците с падналия Ил-76 "99% съм убеден, че те не са информирали никого, защото никога не правят това, както нарушават и други норми на Женевската конвенция", заяви украинският омбудсман Дмитро Лубинец.
На свой ред руският генерал-полковник Андрей Картополов, председател на Комисията по отбрана в Държавната дума, твърди, че Украйна е получила 15-минутно предупреждение преди полета. Киев отрича.
ОЩЕ: 100% лъжа: Бивш украински военнопленник обясни защо в сваления Ил-76 не е имало пленници (ВИДЕО)
След призива на Русия Съветът за сигурност на ООН проведе извънредно заседание, за да разгледа катастрофата на самолета, но не успя да даде окончателно становище. "Организацията на обединените нации не е в състояние да провери тези съобщения или обстоятелствата на катастрофата", заяви заместник-генералният секретар на ООН Розмари ДиКарло.