Веднага след нахлуването на Русия в Украйна започна т.нар. "железопътна война" в Беларус – серия саботажи на железопътните линии, по които Русия прехвърля военна техника на украинска територия. Беларус формално не участва във войната, която Русия отприщи в Украйна, но Москва използва нейната територия и железопътна инфраструктура, за да изпраща военни ешелони в Украйна, както и да превозва боеприпаси и гориво.
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Отговорността за саботажите се поема от BYPOL - една от многото организации, които наред с медии, телевизионни канали и други формации се противопоставя на политиката на президента Александър Лукашенко, информира „Настоящее время“. Впрочем BYPOL бе обявена от беларуските власти за екстремистка организация.
На 1 март 2022 г. BYPOL публикува призив към всички беларуси да се включат според силите си в борбата срещу руския агресор. „Днес страната ни е въвлечена в престъпна и кървава война с братския украински народ на страната на агресора - Руската федерация. Наш дълг е да предприемем реални действия, за да спрем войната, да се освободим от окупацията на руските войски и да възстановим доброто име на нашите предци“, пишат във възванието си членовете на организацията. Те апелират да се блокира движението по железопътните линии на Беларус, "за да се усложни преди всичко придвижването на военните влакове".
ОЩЕ: Кремъл не знае как да сложи край на войната без да се изложи
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
За свои успешни действия по блокирането на жп клоновете Гомел, Барановичи и Могилев от организацията съобщават на 27 февруари, на 16 и 28 март. Частично тази информация бе потвърдена и от Министерството на вътрешните работи на Беларус, което заяви, че тези действия се квалифицират като терористични актове, а Наказателният кодекс на страната предвижда за тях затвор от 8 до 20 години. "Реакцията ни ще бъде мигновена и възможно най-тежка. Както знаете, не може да се преговаря с терористите, те могат само да бъдат унищожени", закани се заместник-министърът на вътрешните работи на Беларус Генадий Казакевич, цитиран от „Настоящее время“.
Към железопътните акции се включиха и беларуските „киберпартизани“. На 27 февруари те обявиха, че са деактивирали оборудването, което осигурява автоматичната работа на държавните железници, за да „забавят прехвърлянето на окупационните войски и да дадат на украинците повече време да отблъснат атаката“. Кибератаките доведоха до това, че през тези дни беларуските граждани не можеха да си купуват онлайн билети за влаковете, а прекъсванията в работата на системата се отразиха и на движението на товарните влакове. Властите успяха да възстановят електронните системи едва две седмици по-късно.
Правителството на Лукашенко прие сериозно заплахата и започна арести. Общо се знае за над 60 души, задържани от 24 февруари насам по подозрение, че са блокирали железопътните линии. Така например, на 2 март Министерството на вътрешните работи на Беларус съобщи за ареста на семейната двойка Сергей и Катерина Глебко, за които се твърди, че са изгаряли трупи върху железопътните релси, за да възпрепятстват движението. Във видео, публикувано от проправителствени канали в Telegram, Сергей изглежда бит. Според прессъобщение на беларуското МВР „Сергей е заснел на телефона си действията си като открито е изразил в коментар своите терористични намерения. Заплашват го 20 години затвор.“
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
На 28 март беларуското Радио Свобода пише, че само за последните три дни са извършени два сериозни саботажа и е повредено железопътно оборудване на стойност десетки хиляди долари.
ОЩЕ: Руски експерт: От стратегическа гледна точка Русия вече загуби войната в Украйна
Арести се извършват почти всеки ден през целия месец март, информира още „Настоящее время“. Най-много шум се вдига около случая от нощта на 29 срещу 30 март, който силите за сигурност оповестяват чак на 6 април. Задържани са трима жители на град Бобруйск, като срещу тях е използвано оръжие – един или двама от тях са простреляни в краката. Операцията по задържането е извършена от служители на КГБ и СОБР (Специалния отряд за бързо реагиране). Впрочем беларуският клон на „Радио Свобода“ в свое разследване изяснява, че нито един от въпросните „диверсанти“ не е бил свързан със саботажа на железопътната инфраструктура.
В същото време от организацията „Рабочи Рух“ („Работническо движение“) са съобщили за местното издание „Наша Нива“, че действителните участници, извършили саботажа, са успели да се скрият.
На 30 март в цяла Беларус се проведе "прочистване" и сред служителите на железниците, съобщава още „Настоящее время“. Задържани са най-малко 38 души по обвинения за „предателство", "подготовка на терористичен акт", "шпионаж".
Президентът Лукашенко лично обърна внимание на дейността на "жп партизаните". На среща на 19 април министърът на вътрешните работи му докладва "за оперативната обстановка в страната", включително за "борбата с терористичните атаки на железницата". Същевременно от „Общността на железничарите на Беларус“ заявиха, че в страната вече не се забелязват организирани военни влакове с техника и боеприпаси за руските войски – всичко това вече се превозва в обикновени товарни вагони. От 17 март властите взеха и други мерки – те изпратиха специални части за охрана на железницата, а патрулите започнаха да дежурят на някои места и през нощта.
В същото време от „Общността на железничарите на Беларус“ съобщиха и за саботаж на руските железници на територията на самата Руска федерация – в областите Брянска, Орловска, Смоленска и Курска. В резултат на това част от железопътните линии са станали неизползваеми. Отговорност за това е поела организацията " Буслы ляцяць" ("Щъркелите летят"). Официално потвърждение на тази информация обаче няма.
ОЩЕ: Имало ли е изгорен жив българин Иван Милев през 2014 г. в Украйна? Срив на руските опорки