Ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас заяви, че очаква блокът да постигне съгласие за облекчаване на санкциите срещу Сирия след свалянето на Башар Асад. „Това е подход стъпка по стъпка“, каза Калас в началото на срещата на външните министри на ЕС в Брюксел, на която се обсъжда този ход. Европа желае да подпомогне възстановяването на опустошената от войната страна и да изгради мостове с новото й ръководство след края на петгодишното управление на семейство Асад.
Но някои страни от ЕС се опасяват, че ще действат твърде бързо, за да приемат новите управляващи в Дамаск, ръководени от ислямисти. По време на гражданската война в Сирия 27-те страни от ЕС наложиха широкообхватни санкции на правителството на Асад и на сирийската икономика.
Зависи от стъпките на новите власти
Още: ЕС може да премахне санкции срещу Сирия
Брюксел заяви, че сега е готов да облекчи санкциите, ако новите власти успеят да изпълнят ангажиментите си за формиране на приобщаващ преход, предаде АФП. „Ако те правят правилните стъпки, то ние сме готови да направим стъпки и от наше име“, каза Калас.
Снимка Getty Images
Министърът на външните работи на Франция Жан-Ноел Баро заяви, че ЕС би могъл да започне със спиране на санкциите за енергийния, транспортния и банковия сектор. Дипломатите твърдят, че ЕС само ще преустанови санкциите, а няма да ги отмени окончателно, за да запази влиянието си върху сирийското ръководство.
Новият фактически лидер на Сирия Ахмед аш Шараа и ръководената от него ислямистка групировка Хаят Тахрир аш Шам остават под санкции на ЕС. Дипломатите заявиха, че все още не се обсъжда отмяната на тези обозначения, както и на други по отношение на режима на Асад.
Още: Сирия забрани вноса от Русия, Иран и Израел