На 9 юли неизвестни лица разпространиха снимка на документ, изглеждащ като учредителен устав на частната военна компания "Вагнер". Документът съдържа и списък с правила, предаде беларуската опозиционна телевизия NEXTA.
The "Wagner PMC rules" signed by Prigozhin and Utkin on May 1, 2014 appeared online
— NEXTA (@nexta_tv) July 9, 2023
It is alleged that the photo was taken during a search in the house of Prigozhin. Of the basic principles of mercenaries: not to go against the Russian people and Putin, to get rid of defectors… pic.twitter.com/F1leEY7BqE
Той е датиран от 1 май 2014 г. и задължава финансиста на "Вагнер" Евгений Пригожин и командира Дмитрий Уткин (другия съосновател) да следват набор от задължения за участието на новата им частна военна компания в бойни действия в Източна Украйна.
Правилата за Пригожин като "директор" включват: отговорност да осигури оръжие и финансиране; да осигури гаранции за убитите и ранените; да осигури постоянна работа; да защити персонала от наказателни обвинения за наемничество (член 359 от Наказателния кодекс на Русия); да решава всички въпроси "колегиално"; да участва лично; и да не действа срещу руската нация.
Задълженията на Уткин като "командир" са: да подбира и обучава личния състав; да се отървава от дезертьорите; да забранява алкохола и наркотиците; да решава въпросите "колегиално"; да прилага научените уроци и да изпълнява задачите докрай; да не действа срещу "ВВП" (Владимир Владимирович Путин); да не лъже и мами и винаги да казва истината такава, каквато е.
Не е ясно кой и защо е пуснал този документ. Достъп до него вероятно са имали руските правоприлагащи органи, които нахлуха в дома на Пригожин след неуспешния опит за бунт на ЧВК "Вагнер" срещу руското военно ръководство на 24 юни.
Течът може да е част от усилията за реабилитиране на имиджа на "Вагнер" след бунта, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). В документа се повтаря, че основополагащите принципи на "Вагнер" са да води руската война в Украйна в лоялна служба на руския диктатор Владимир Путин, издирван от Международния наказателен съд, и на "руската нация".
Решението на Путин да не ликвидира бързо "Вагнер" и да не преследва участниците в бунта, поставя него и подчинените му в неудобно положение, смятат още експертите от ISW. Остава неясно кой има полза от изтичането на предполагаемия учредителен документ, тъй като той прави групата да изглежда професионална и привлекателна в сравнение с обикновените руски военни. Съобщава се, че "Вагнер" все още набира военнослужещи в Русия, докато руското военно министерство полага усилия за набиране на бойци от "Вагнер", които да подпишат договори с МО.
ОЩЕ: След бунта на Пригожин: закрива ли се "фабриката за тролове"?