Масираните руски ракетни обстрели на цивилните обекти в Украйна в действителност оказват малко влияние върху ситуацията на фронта. Това каза в ефира на телевизия „Апостроф.TV“ военният наблюдател от Израел Дейвид Шарп.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
"Този вид обстрели директно не влияят по никакъв начин. Дори съм склонен да мисля, че това само допълнително мотивира украинските бойци. Във военен аспект е възможно да има косвен ефект, например, ако някое производство, работещо за фронта, спре поради липса на електричество. Или да бъде нарушена друга логистика, свързана с осигуряването на армията. Но върху ситуацията на фронта - не. Въздействието е психологическо, стратегическо и икономическо", каза той.
Отчаяният ход на Путин
Според експерта тези удари обаче са последният коз на Путин за изнудване на Запада. Със стратегията на "изгорената земя", при която големите населени места на Украйна могат да останат напълно без електрозахранване, особено през идващата зима, Путин директно казва - Запада го очакват нови вълни украински бежанци и допълнителни разходи за тяхната издръжка.
ОЩЕ: Странно мълчание: Съветник на Зеленски попита къде изчезна втората паднала ракета в Полша
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
"Тоест Русия показва на Запада какво може да се случи още през следващите седмици, когато завали снегът. Аз така разглеждам тази стъпка на Путин, а не просто като символичен обстрел по време на срещата на върха на Г-20. Ако изключат електрозахранването в по-голямата част от Украйна, а те го правят поетапно - това за Путин е последният коз, с който да накара украинското правителство да направи определени отстъпки в преговорите", отбеляза той.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
На въпрос няма ли този терор, напротив, да накара Запада окончателно да реши, че Русия е държава терорист, с която не трябва да се водят преговори, експертът коментира: "За съжаление дори на Израел понякога се налага да преговаря с терористи, въпреки че не желае да го прави".
По думите му с тези атаки Русия не се притеснява, че ще развали репутацията си, защото и без това репутацията й вече е напълно накърнена. А Запада все още е склонен да вярва, че си струва да се преговаря с Русия. "Защото той не цели унищожението на Руската федерация във вида, в който е тя сега – те не си поставят такава цел. Запада си поставя за цел да спре войната", уточни експертът.
Ще се поддаде ли Украйна на натиска за преговори?
Според Шарп проблемът е, че Украйна все още зависи от западната икономическа и военна помощ. Затова украинското ръководство не може да не се вслушва напълно в изявленията, идващи от Вашингтон, Лондон или Брюксел, каза той. Въпреки това Дейвид Шарп посочва, че не вярва Запада, особено САЩ, да принудят Украйна на очевидно неприемливи отстъпки.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
ОЩЕ: Американският главнокомандващ не може да се свърже с руския: Къде изчезна генерал Герасимов?
"Просто не вярвам, че Запада може да предложи на Украйна да фиксира някакви териториални отстъпки, още повече да се откаже от териториите, които Русия окупира след 24 февруари", уточни той.
Атака там, където врагът не очаква
Прогнозата на военния експерт е, че Въоръжените сили на Украйна имат потенциал за настъпателни операции. "Военната наука казва, че трябва да атакувате там, където врагът най-малко очаква. Съответно, всички заявления към днешна дата за настъпление към Мелитопол, Токмак и другаде, без да се знаят всички планове, са малко безразсъдни. Мисля, че се планира операция, но това ще е нещо неочаквано", каза той.
Според него украинската армия се сблъсква с няколко обективни трудности и на първо място с това, че Украйна така и не бе снабдена с модерна авиация. Да, има огромни постижения на украинската ПВО, има и неголяма лека авиация, но това не е факторът, който ще изиграе сериозна роля в настъпателните операции, посочи Дейвид Шарп.
Според него Украйна все пак вероятно ще получи нужната й авиация, но това ще отнеме седмици или дори месеци. Обучението на пилотите и като цяло инфраструктурата, свързана с използването на авиацията, е сериозно и много дългосрочно предизвикателство, дори при наличие на самите самолети, боеприпаси и подходящи летища, каза той.
ОЩЕ: Зеленски обяви условията за прекратяване на войната на срещата на Г-20
Обучението на хиляди украински военни на Запад
Повече от 10 000 украински войници се обучават във Великобритания и други европейски страни като обучението им ще завърши до пролетта. Според Шарп времето за подготовка не е достатъчно, но дава определени основи и е по-добре от ситуацията, в която са поставени руските мобилизирани, които отиват на фронта практически без подготовка.
"В Англия, доколкото знам, се обучават пехотинци, преминават 5-седмичен курс на базова бойна подготовка. С добър подход за пет седмици може да се дадат определени основи. А що се отнася до пилотите, там е съвсем различно. На опитен пилот на изтребител МиГ-29 не отнема много време да се преквалифицира на F-16, тук са необходими само няколко месеца. Но въпросът е в това дали този процес вече е започнал и колко опитни пилоти могат да бъдат отклонени от военните действия, за да преминат обучение. Отделно от това трябва да бъдат обучени и техниците", обясни Шарп.