Италианските власти изолират българи от ромски произход заради потвърдени 10 случая на COVID-19. Те живеят в 11-етажни блокове от комплекса "Чирио" в предградие Мондрагоне на Неапол. Заповедта е на губернаторът на област Кампания Винченцо де Лука.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Заразените са от една ромска общност и живеят в 4 блока от комплекса. Всички са без симптоми и прекарват болестта леко, посочват местните медии, цитирани от 24 часа.
Здравните власти разбрали за огнището след като в болницата в градчето били приети родилка и друг българин от тези блокове, в които открили коронавирус.
Над 220 теста, направени сред българската общност, са обработени досега. Предстои обаче до седмица да бъдат изследвани близо 700 жители в зоната.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Блоковете, които са превърнати в малка червена зона, ще бъдат изолирани поне до 30 юни, забранено е влизането и излизането от тях. Снабдяването с хранителни продукти става само чрез италианските власти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
„Знаем, че и в България има огнища на коронавирус, така че не е изключено случаите сред българската общност в Мондрагоне да идват чрез хора, които са се върнали в Италия през изминалите дни”, каза пред местните медии кметът на Мондрагоне Вирджилио Пачифико.
В момента в област Кампания се лекуват 40 души със сипмтоми на COVID-19, но няма тежко болни, настанени в интензивни отделения.
Преди 2 години излезе проучване на мафията в това предградие на Южна Италия, в което се посочваше, че именно български ромчета работят за по 50 и 75 евроцента на час на полето. То беше изготвено от асоциацията “Плачидо Рицото” по поръчка на синдиката “Чи Джи Елле-Флай”.
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
В него се уточнява, че в 28-хилядния град Мондрагоне има около 500-600 роми, които не са постоянни обитатели. Те идват от България между май и юни. През септември пък идват около 1000-1200. Редуват се на смени, като всяка е за не повече от три месеца. И са там, защото печелят от 5 до 7 пъти повече пари, отколкото биха изкарали в България.
В района, който години наред е бил под контрола на мафиотския клан Казалези, сега властва българската престъпност. Италианската мафия е оставила обширни празнини във властта си без контрол, така че сега те се заемат от родни ромски престъпни групи. Те управляват разпределението на работната ръка. В зоната остават само 4-5 босове.
Истинските шефове контролират трафика от България. Според изследването пътуването в автобуси или фургони до Мондрагоне струва по 100 евро на човек. След като пристигнат в Италия, семействата от ромски работници се разпределят по жилищата и всеки плаща по 70-100 евро наем месечно.
Всяка сутрин ромите се отправят на работа към полетата. Често изминават и по 150 км, за да достигнат до полето в Южен Лацио или близо до Салерно. Там някои роми спят нощем и в палатки, докато свършат работата си, след което се връщат в Кампания.
Българи от ромски произход - работна сила под мафиотски контрол в Южна Италия