В Италия е разработен бърз тест, който само за два часа позволява да се идентифицират трите нови варианта на вируса Sars-CoV-2 (британския B.117, южноафриканския B.1351 и бразилския P.1) и който в края на февруари може да бъде на разположение на всички лаборатории в страната, които извършват анализ на тестове, предаде БГНЕС.
"Това е инструментът, който ви позволява да направите първи скрининг на тестове, които са положителни за молекулата. Тогава все пак ще е необходимо да се секвенира генетичният материал на вируса както за окончателно потвърждение, така и за идентифициране на нови варианти освен британския, бразилския и южноафриканския", казва за ANSA вирусологът Франческо Броколо от миланския университет и директор на лабораторията Cerba в Милано.
За разлика от теста, разработен отначало и базиран на патентована технология, новият тест е разработен от самия Броколо с италианска компания и се основава на модификация на техниката на полимеразна верижна реакция (PCR), използвана за усилване на генетичния материал на вирус. Наречена PCR Multiplex, техниката е специализирана в идентифицирането на мутации в гена с помощта на молекулярни сонди, маркирани с флуоресцентни молекули (флуорохроми). "Последните идентифицират вариантите", казва вирусологът.
Всеки вариант има модалност, която го отличава и следователно е възможно да ги идентифицирате, като търсите директно тези характеристики, дори преди да зададете последователност. Например, сондата, специализирана в търсенето на британския вариант, открива мутация 69-70 и 501, докато бразилският и южноафриканският варианти се откриват от сондата, която открива 484 мутацията на S гена на протеина на коронавируса, с който той навлиза в човешките клетки.
"Тази техника може да бъде лесно достъпна във всички лаборатории, както с вече утвърдения комплект, така и с реагенти и сонди приготвени на място, стига да бъдат подложени на вътрешни валидации в регионалните референтни лаборатории: поради тази причина това е инструмент, който може да помогне за ускоряване на търсенето на варианти в Италия", заключава Броколо.