Интерпол публикува имената и снимките на 8 мъже, издирвани с червена бюлетина за престъпления, включително убийства и сексуални посегателства над жени.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Кои са те и за какво се издирват можете да разберете ТУК.
Международната полицейска агенция призовава гражданите за сведения и помощ в деня, обявен от ООН за борба с домашното насилие.
То е описано от ООН като едно от "най-широко разпространените и опустошителни нарушения на правата на човека в света“. Всяка трета жена е била подложена на насилие, според организацията, пише Euronews.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Мащабът на проблема остава шокиращ: една трета от жените в Европа са били обект на физическо и/или сексуално насилие. Почти всички жертви на трафик с цел сексуална експлоатация в рамките на ЕС са жени и момичета.", подчертават от ЕК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
В развиващите се страни всяко трето момиче бива омъжвано преди да навърши 18-годишна възраст. Най-малко 200 милиона жени и момичета са били подложени на генитално осакатяване, което все още се практикува в около 30 държави.
It's International Day to End Violence against Women.
— UN Women (@UN_Women) November 25, 2019
Whoever needs to hear this today:
We hear you. We see you. We believe you.
You’re safe here. 🧡#orangetheworld #GenerationEquality pic.twitter.com/1taGNj0wpl
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Съветът на Европа вече подчерта успеха на Истанбулската конвенция, която влезе в сила преди пет години и оттогава е подписана от всички страни-членки на ЕС.
Конвенцията е договор за правата на човека, който се бори срещу насилието над жени и домашното насилие. Изявление на Съвета на Европа обаче призовава за по-нататъшни действия, като казва: "Трябва да се извърви дълъг път и е изключително важно Истанбулската конвенция да бъде не само ратифицирана, но и изцяло приложена."
"Насилието над жените и момичетата е насилие над човечеството като цяло", подчерта Федерика Могерини - върховен представител на ЕК, и продължи "но всички ние знаем, че въпреки нашия ангажимент, все още сме далеч от преодоляването на това предизвикателство.
Европейският съюз се ангажира да продължи да работи неуморно с партньорите си за укрепване на правните рамки и институциите, да подкрепя развитието и образованието, да подобрява услугите за преживелите насилие, да се бори за справянето с първопричините за насилието и да насърчава предоставянето на повече възможности на жените.
Прекратяването на насилието над жените и момичетата обаче изисква твърд ангажимент не само на институционално равнище. За това се изисква широко участие на международните организации и НПО, както и на гражданското общество като цяло. И най-вече на мъжете", пише в декларацията на Могерини.