През последните седмици всички попаднахме в капана на убеждението, че със завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом бързите преговори за мир с Путин са неизбежни, както и бързото приключване на войната в Украйна. Защо в действителност тези очаквания не са особено реалистични обяснява украинският политолог Вадим Денисенко пред dsnews.ua.
Двете причини предизвикали войната
Путин започна пълномащабната си война срещу Украйна през февруари 2022 г. по две причини, казва Денисенко.
Още: Разговори за мир с Путин преди Украйна да е по-силна му помагат: Оценка (ОБЗОР - ВИДЕО)
1). Руският диктатор вярваше, че една бърза война ще му помогне отново да стане третият полюс в света и да си възвърне пълния полицейски контрол над постсъветското пространство.
2). Той вярваше, че анексирането на Украйна и последващото анексиране на Беларус и Казахстан ще спрат пълзящата деславянизация на Русия.
До момента обаче Путин не е постигнал нито една от тези две свои цели и според мен те вече и не могат да бъдат постигнати, но Кремъл не разбира това, продължава политологът. Именно това е ключовият момент за разбиране как ще се държи Путин по време на преговорите с Тръмп.
Стремежът на Путин да избегне насилствената смърт: Мирът или продължаването на войната по-малко заплашват живота му
Още: Американски сенатори поискаха Байдън да проучи контактите между Мъск и Путин
Следващото важно нещо е промяната в националната идея на Русия, която настъпи с поредното преизбиране на Путин за президент на последните избори през март 2024 г. От този момент нататък основната национална идея на Русия вече звучи така: „Путин иска да живее възможно най-дълго и да умре в президентското си кресло от собствената си смърт, не от насилствена“. Следователно сега всички решения в Русия се вземат, изхождайки от тази идея. Ето защо, когато анализираме дали Путин ще се съгласи да замрази войната, трябва да си отговорим на въпроса: кое застрашава по-малко животът му - мирът или продължаването на войната.
Изглежда, че за него би било по-удобно продължаването на войната за известно време. Защо? Защото краят на войната изисква решаване на много наболели социални въпроси, за които Русия не е готова. Разбира се, тези въпроси няма да се решат от само себе си и срещу тях рано или късно Кремъл ще трябва да се изправи, но те могат да бъдат смекчени и по-добре възприети от руското общество в случай на безусловна победа във войната, която да не е наложена отвън. Докато мирът при условията на Тръмп ще се възприема от мнозина в Русия като безусловна победа, само че наложена от чужда сила.
Путин го е страх да не бъде унизен
Още един факт, на който трябва да се обърне внимание, смята политологът - Путин много се страхува от унижение, а да отиде на преговори при условията на Тръмп за него ще бъде именно унижение.
Още: От канцеларията на украинския президент: Зеленски е призовал Шолц да не говори с Путин
И не на последно място още един съществен момент: икономиката и нарастващата технологична зависимост на Москва от Китай, която се превръща в национална заплаха за Русия. Стандартът на живот в Русия пада, независимо какво казва официалната статистика. И този стандарт пада дори за богатите руснаци. Това ще доведе до дълбока стагнация на руската икономика през следващото десетилетие, а Путин добре разбира това.
В заключение Вадим Денисенко смята, че засега Путин не е готов за преговори. Колкото до САЩ – те „явно подценяват психиатричния фактор в главата на Путин“, казва политологът.
Основният съперник на Шолц обещава да даде ракети Taurus на Украйна, ако Путин не прекрати войната