9 държави-членки на ЕС, Съюзът спешно трябва да набави повече средства с борба срещу пандемията от коронавирус. Затова тези държави предлагат на пазара да бъдат пуснати съвместни облигации, пише БГНЕС, позовавайки се на Deutsche Welle.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Деветте държави препоръчват да се разработи съвместен дългов инструмент, за да бъдат получени съответни финансови ресурси. За да се гарантира максимална ефективност, е необходимо да се издадат съвместни облигации в достатъчен обем и с дълъг падеж.
Поддръжници на инициативата са Франция, Италия, Испания, Португалии, Ирландия, Люксембург, Словения, Белгия и Гърция.
Предложението ще бъде поставено за обсъждане по време на днешната среща на върха на на държавите-членки от ЕС, посветена на борбата срещу коронавируса. Тя започва в 17:00 часа българско време.
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Прогнози
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Затварянето на бизнеса и самоизолацията, наложени от френските власти за ограничаване на коронавируса, намалиха икономическата активност във Франция като цяло с около 35%, съобщи френската служба за статистика Insee при първия си опит да прецени финансовото въздействие на кризата.
Френското правителство вече обеща 45 милиарда евро гаранции за заем и други облекчения за фирмите.
Insee заяви, че едномесечното извънредно положение може да намали годишния брутен вътрешен продукт с 3%, но предупреди, че няма достатъчно данни, за да предостави твърда оценка на френския икономически растеж през следващите месеци.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Правителството на Франция вече заяви, че очаква БВП да се свие с 1% през тази година, като изостави целта за растеж от 1,3% само преди няколко седмици. Това ще бъде придружено с огромен скок на бюджетния дефицит.
Услугите, тежката промишленост и строителството поемат най-тежките удари, казват от Insee, тъй като фабриките са затворени и само основни предприятия като супермаркети или аптеки остават отворени.
Пандемията на коронавируса ще тласне Великобритания и еврозоната към рецесия тази година, като се очаква икономиките им да се свият с 2%, предупреди международната рейтингова агенция S&P Global.
От S&P заявиха, че двупроцентната рецесия за еврозоната и Лондон ще представлява загуба на реалния БВП от около 420 милиарда евро през 2020 г., в сравнение с предходната прогноза от ноември 2019 г.
"Очакваме постепенно възстановяване от поне 3% през 2021 година", казаха от рейтинговата агенция.
Китай обаче, въпреки че претърпя епидемия от новия коронавирус преди всички останали, може да има икономически растеж от 3,3%, което е все пак доста под средното за втората най-голяма икономика в света - 5,5-6%.
Още: "От САЩ предупреждават, че коронавирусът може да стане сезонен, в Русия става сериозно"
"НА ЖИВО: Последна информация и всичко най-ново за коронавируса, 26 март"