След като САЩ - чрез държавния секретар Антъни Блинкен - се яви като посредник за мир между Армения и Азербайджан, сега и Европейският съюз се включва в тази роля.
ЕС стартира гражданска мисия в Армения, за да помогне за разрешаването на ситуацията в Нагорни Карабах, както се съобщава изявление на Съвета на ЕС от днес. Мисията (EUMA) е в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана.
ЕUМА е официално създадена с решение на Съвета на ЕС от 23 януари 2023 г., гласи съобщението. Чрез разполагането ѝ от арменската страна на армено-азербайджанската граница, целите са да се допринесе за стабилността в граничните райони на Армения, да се изгради доверие и човешка сигурност в засегнатите от конфликти райони и да се осигури благоприятна среда за усилията за нормализиране на отношенията между Армения и Азербайджан, подкрепяни от ЕС, пише в документа.
Общият брой на служителите, които ще са само цивилни, ще бъде приблизително 100, включително около 50 невъоръжени наблюдатели.
Оперативният щаб на мисията ще се намира в Егегнадзор, в арменската провинция Вайотс Дзор. Маркус Ритер ще бъде ръководител на мисията.
В писмо до върховния представител, получено на 27 декември 2022 г., министърът на външните работи на Армения прикани ЕС да разположи гражданска мисия в Армения. EUMA е неутрална мисия без изпълнителни функции, която ще има двугодишен мандат.
EUMA беше предшествана от Капацитет за наблюдение на ЕС в Армения (EUMCAP). В рамките ѝ бяха разположени наблюдатели на ЕС от мисията за наблюдение в Грузия от 20 октомври до 19 декември 2022 г.
Припомняме, че по-рано през февруари Армения завърши работата по проекта за споразумение за установяване на мир и отношения с Азербайджан. Ереван изпрати предложенията на Баку.
Дни по-късно азербайджанският президент Илхам Алиев и арменският премиер Никол Пашинян се срещнаха за преговори за Нагорни Карабах за пръв път от няколко месеца насам. Ереван отново повтори, че иска дългосрочен мир и стабилност в спорния регион. Алиев обаче нарече стъпката „недостатъчна“.
Все пак там беше и Блинкен, което е най-впечатляващо заради разполагането на руски „мироопазващ“ контингент. Всичко това може да се тълкува като евентуална бъдеща загуба на позиции на руския диктатор Владимир Путин в този важен за него регион.