Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че би било добре промяната на конституцията да е за първи път, а не като за десети път без резултат, но със задължения. Той направи това изказване по време на европейската среща на върха, посветена на Европейския съюз (ЕС) в Залцбург.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Мицкоски: Македония направи много отстъпки, Европа трябва да отвори вратите си
„Сега отново трябва да променим конституцията си. Каква е необходимостта от промяна? В нашия преамбюл, в нашата конституция, трябва да заложим малко българско малцинство. Става дума за няколкостотин граждани, много съм точен. Не говорим за няколкостотин хиляди, говорим за нещо между 800 и 900 граждани, които казват, че са част от българската общност“, каза премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски.
Още: Условия от Скопие за коридор 8: Искат заедно да пробием тунела
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
В изказването си той добави, че заради отлагането на членството в ЕС разочарованието сред гражданите нараства и има усещането, че „ние сме предадени от европейските ценности". „И сега трябва да застана пред моите граждани и да кажа: Вижте, скъпи граждани, мои ученици, ние отново трябва да променим конституцията. Съжалявам за раните ви от последната промяна на конституцията, но знаете, че това е нещо обичайно. Никой не може да ни разбере. Ние сме малка нация в сърцето на Балканите, без излаз на море, и трябва да направим тази стъпка, ако искаме да започнем преговори“, посочи Мицкоски.
Още: Християн Мицкоски оптимист за еврочленството на Северна Македония
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Министър-председателят на Северна Македония говори и за македонската общност в България. „Повярвай ми, не говорим за сто. Говорим за десетки хиляди хора. Нарушават ли се нечии човешки права и затова трябва да го правим, отново и отново? Кои сме ние политиците, че да съдим дали нечии права са нарушени?“, каза Християн Мицкоски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
По думите му в Европа има институция, която може да реши дали нечии права са нарушени и това е Европейският съд по правата на човека. „И какво реши съдът през изминалите години? 14 пъти в полза на македонската общност в България и нула пъти за българската общност в Македония“, заяви премиерът на Северна Македония.