Западът трябва да увеличи значително доставките на оръжие, включително на самолети. Който доминира във въздуха, ще спечели тази война - тогава би могъл да се види краят ѝ, казва пред ДВ бившият руски магнат Михаил Ходорковски. Ето цялото интервю с него:
Колко дълго може да продължи войната, според Вас?
М. Ходорковски: Има два варианта. Единият е Западът да се опита да проточи тази война, протакайки нещата. Точно това се случва сега с доставките на оръжие. Тази стратегия може и да е нормална - ако Западът смята, че Украйна може да си позволи да губи по няколкостотин души всеки ден. Лично на мен ми се струва, че тази стратегия е грешна, включително защото тя със сигурност ще доведе до значителни допълнителни човешки жертви. Според мен правилната стратегия би била да се сложи край на войната тази година - твърдо и бързо.
Но как да стане това?
М. Ходорковски: Като бъдат увеличени значително доставките на оръжие, включително на самолети. Говорим за това още от първия ден на войната. Който доминира във въздуха, ще спечели тази война. И тогава би могъл да се види краят ѝ - в началото на есента или най-късно в края на тази година.
След това може да започне политическото уреждане на конфликта, защото е ясно, че окупация на Русия няма да има и че никой няма да навлиза в нейната международно призната територия. После в Русия трябва да започнат вътрешнополитически процеси.
Западът, и най-вече САЩ вероятно се страхуват Русия да не използва ядрено оръжие. Изглежда затова не снабдяват Киев с всички възможни оръжия, които биха могли да му дадат. Преувеличени ли са тези страхове?
М. Ходорковски: Според мен се прави голяма грешка спрямо Путин. Ако не използва ядрени оръжия, го прави, защото разбира, че това ще бъде неговият край във военно и политическо отношение. По този въпрос президентът Байдън му даде ясно да разбере, че ако Русия използва тактически ядрени оръжия, ще последва твърд, конвенционален отговор на Запада.
Всички знаят какво означава това - за броени дни, ако не и за часове, цялата армия на Путин да бъде изтласкана от Украйна с помощта на авиацията. Виждайки как тази готовност се размива, а Путин е човек, който чувства еманацията на страха, вероятността да използва ядрени оръжия расте, а не намалява. Това трябва да се разбере много ясно.
Как се промени отношението към Русия? Към времената на Съветския съюз и Студената война ли се връщаме или говорим за друго?
М. Ходорковски: Според мен е сега е друго. По време на Съветския съюз, например при Брежнев, Западът разбираше, че си има работа с неприятен в политически смисъл, но все пак отговорен партньор. Сега Западът с право смята, че си има работа с хора, които нямат стратегия. И това поражда именно онези опасения, за които говорихме.
Но реакцията на тези опасения е неправилна. Тези хора са бандити, а правилното поведение спрямо бандитите е да им се обясни, че ако преминат определена граница, просто ще бъдат унищожени. И да не я преминат, пак ще загубят, но ще имат шанс да запазят лицето си. Трябва да се разбере, че в този случай Путин може да запази лицето си, дори да загуби всички окупирани територии в Украйна, защото с помощта на пропагандата той представя на руското общество случващото се като защита на руснаците от нападението на Запада. И лесно може да им представи всичко това като своя победа: "Нали виждате - не ви бомбардират".
Източник: Дойче веле