Протести в Полша - хиляди хора излязоха по улиците на над 100 населени места в страната, за да изразят солидарност със съдия Павел Юшчишин, уволнен заради критики срещу реформите в съдебната система. С искане магистрата да бъде върнат на работа, по улиците шестваха и адвокати, и съдии, предава BBC.
Още: В Кремъл се изплашиха за живота на Путин: Делегация се опита да му поднесе опасен подарък
Още: "Русия се стреми към смърт и разруха": Молдовският президент осъди новите удари по Киев
Според медиите, уволненият магистрат поставил под въпрос номинацията на съдия, защото е бил назначен от новия политизиран Национален съдебен съвет, който номинира съдиите в Полша.
Най-големият протест се състоя пред сградата на Министерството на правосъдието във Варшава. Много от демонстрантите развяваха флага на ЕС и носиха лозунги като "Солидарност със съдиите".
Още: Тайните на фараона Рамзес II: Откриха скрити послания върху египетския обелиск в Париж
Още: Съпротивата срещу Путин се втвърдява: СУ-30СМ за 50 млн. долара изгоря в Ростов на Дон (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вигенин и Пенкова с поредна благотворителна инициатива: „Да си различен е привилегия!“
Още: Вбесява мамашите: Руски дядо пуска националния химн и вика „Слава на Украйна!“ (ВИДЕО)
Юшчишин се появи на протеста във Варшава и заяви пред присъстващите: "Обръщам се към моите колеги съдии: Не позволявайте да бъдете заплашвани, бъдете независими и смели".
Отстраняването на Юшчишин отново повдига въпроса за намесата на управляващата партия "Право и справедливост" в съдебната система. Организации, които представляват съдиите в страната твърдят, че това е честа практика в страната - управляващите да наказват съдии, които са против промените в съдебната система.
Още: 82 000 литра евродизел отидоха в Дунава
Още: Зеленски: Ще преговаряме с руските терористи, когато спрат огъня. И това е огромен компромис
Управляващата партия "Право и справедливост" прокара големи промени в съдебната система на страната, които са критикувани от Европейската комисия. Но правителството твърди, че те са необходими за справяне с корупцията и промяна на съдебната система, тъй като тя все още е свързана с комунизма. Варшава също се аргументира, че политиците участват в избора на съдии не само в Полша, но и в други страни членки на ЕС.
Спорните съдебни реформи, прокарвани от управляващите, многократно са били повод за критики от страна на ЕС и в частност на вече бившия председател на Европейския Съвет и бивш премиер на Полша - Доналд Туск.
ЕС обвинява Полша в нарушаване на върховенството на закона и независимостта на правосъдието.