Хайко Маас заплаши Лукашенко със спирала от санкции

27 май 2021, 15:19 часа • 1840 | прочитания

Въведените санкции срещу Беларус заради самолета на Ryanair са едва началото, заяви външният министър на Германия Хайко Маас и подчерта, че времето за диалог с Александър Лукашенко е отминало.

Още: Българска делегация на погребението на папа Франциск, ето кой ще я води

Още: Тагарев: Папа Франциск е допринесъл за връщането на отвлечени деца в Украйна

Министърът на външните работи на Германия Хайко Маас заплаши с видими реакции от страна на ЕС действията на беларуското ръководство и с по-нататъшно затягане на санкциите. Ако държавният глава Александър Лукашенко откаже да промени своята политика, „следва да има предвид, че това е едва началото на голяма и дълга санкционна спирала”, заяви Маас в началото на неформалната среща на външните министри на ЕС в Лисабон.

Действията на Лукашенко са „дотолкова неприемливи”, че ЕС няма да се задоволи с малки стъпки по въвеждането на санкции, подчерта министърът. Според него, Евросъюзът възнамерява да въведе „значителни санкции спрямо икономически структури и платежни средства в Беларус, за да има последствия”. Маас подчерта, че времето, когато ЕС е бил готов за диалог с Лукашенко, вече е отминало, а първата стъпка на властите в Минск трябва да бъде незабавното освобождаване на повече от 400 политически затворници в страната.

Важно е също така в диалога с Москва да бъде повдигната темата за ситуацията в Беларус, подчерта германският външен министър.

Още: Кримските татари пратиха Тръмп да си гледа работата

Още: "Франциск беше съвестта на света": Проф. Владимир Градев за посланията на светия отец (ВИДЕО)

„Всички знаят, че без Русия за Лукашенко няма бъдеще в Беларус”, заяви той. Маас приветства предстоящата среща между президентите на САЩ и Русия Джо Байдън и Владимир Путин и ги призова на нея да обсъдят и беларуския въпрос.

Междувременно външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис изрази опасения от възможно анексиране на Беларус от страна на Русия. Лукашенко готви промяна на конституцията, за да направи възможно обединението на Русия и Беларус в една държава.

„Това е Крим, само че в по-големи мащаби”, цитира думите му ДПА.

Останалите участници в срещата в Лисабон изразиха сдържаност във връзка с такива предположения, уточнява агенцията.

Още: В Украйна има 63 хиляди безследно изчезнали лица и само малка част са в плен

Още: Как и защо Путин изневиделица си хареса талибаните в Афганистан?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес