Въведените санкции срещу Беларус заради самолета на Ryanair са едва началото, заяви външният министър на Германия Хайко Маас и подчерта, че времето за диалог с Александър Лукашенко е отминало.
Още: Русия продължава да хвърля авиобомби на своя земя - ФАБ падна в двора на полицай в Курск
Още: Франция има проблем с кокаина - двоен ръст на употребата в страната
Министърът на външните работи на Германия Хайко Маас заплаши с видими реакции от страна на ЕС действията на беларуското ръководство и с по-нататъшно затягане на санкциите. Ако държавният глава Александър Лукашенко откаже да промени своята политика, „следва да има предвид, че това е едва началото на голяма и дълга санкционна спирала”, заяви Маас в началото на неформалната среща на външните министри на ЕС в Лисабон.
Действията на Лукашенко са „дотолкова неприемливи”, че ЕС няма да се задоволи с малки стъпки по въвеждането на санкции, подчерта министърът. Според него, Евросъюзът възнамерява да въведе „значителни санкции спрямо икономически структури и платежни средства в Беларус, за да има последствия”. Маас подчерта, че времето, когато ЕС е бил готов за диалог с Лукашенко, вече е отминало, а първата стъпка на властите в Минск трябва да бъде незабавното освобождаване на повече от 400 политически затворници в страната.
Важно е също така в диалога с Москва да бъде повдигната темата за ситуацията в Беларус, подчерта германският външен министър.
Още: Руското контраразузнаване подлъгало украинския ГУР и му взело под носа 100 хил. долара
„Всички знаят, че без Русия за Лукашенко няма бъдеще в Беларус”, заяви той. Маас приветства предстоящата среща между президентите на САЩ и Русия Джо Байдън и Владимир Путин и ги призова на нея да обсъдят и беларуския въпрос.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руската ПВО отслабва, Украйна едва сега започва: Анализ с данни
Още: Официално: 117 ракети и дронове атакуваха Украйна, някои пробиха през ПВО (ВИДЕО)
Междувременно външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис изрази опасения от възможно анексиране на Беларус от страна на Русия. Лукашенко готви промяна на конституцията, за да направи възможно обединението на Русия и Беларус в една държава.
„Това е Крим, само че в по-големи мащаби”, цитира думите му ДПА.
Останалите участници в срещата в Лисабон изразиха сдържаност във връзка с такива предположения, уточнява агенцията.
Още: Членове на управляващата проруска партия в Грузия счупиха носа на бивш премиер (СНИМКИ)