В неделя в Атина ще бъдат подписани писмата до ЕС и НАТО, които ще гласят, че Гърция няма да се противопоставя на европейска и евроатлантическа интеграция на Македония.
Това ще бъдат подписани от министъра на външните работи Никос Кодзияс и утре ще бъдат изпратени в Брюксел. Миналият петък, преди подписването на договора, без да бъде задължен, Кодзияс е изпратил писмо до генералния секретар на НАТО, в което го уведомява и определя предпоставките, с които трябва да бъде свързана поканата за членство, т.е. условията, които предвижда самия договор.
По отношение на новите писма, Кодзияс потвърди, че е получил официално писмо от Скопие, в което го информират за ратификацията на Договора за разрешаване на спора за името от страна на македонския парламент, а в понеделник Гърция ще изпълни своята част от задълженията.
"В моят дипломатически офис писмата са подготвени. Аз ще ги подпиша в неделя, за да бъдат изпратени в Европейския съюз и НАТО в понеделник сутринта. Това са писма, които казват, че съм бил уведомен от другата страна за ратифицирането на Договора в парламента и че въз основа на задълженията и условията, които съм поставил, могат да продължат напред", каза Кодзияс. Той обясни, че за да има напредък "е необходим положителен Договор със Съвета по общи въпроси, а там предстоят трудности, защото, има страни, които се противопоставят в този момент да се даде дата за започване на присъединителни преговори с ЕС", цитира БГНЕС.
В същото време стана ясно, че датата за референдума в Македония ще стане ясна до 20 юли. Ако македонското правителство вземе решение да го проведе до края на септември, то трябва да внесе инициатива в парламента и да формулира въпроса до гражданите през Министерството на правосъдието. Техническите приготовления ще започнат веднага, щом народното събрание отреди провеждането на допитване, а според очакванията на председателя на парламента Талат Джафери, това трябва да се случи някъде около средата на месец юли, предава скопският телевизионен канал „Телма“, цитиран от ИА "Фокус".
Бившият председател на парламента Тито Петковски смята, че инициативата може да бъде внесена от една парламентарна група и че това трябва да се случи през следващта седмица.
Бившият председател на Централната (Държавната) избирателна комисия Александър Новаковски смята, че Законът за референдумите трябва да претърпи изменения понеже не е съгласуван с изборното законодателство.
Според думите на Джафери, ако се наложи парламента ще промени регулациите за допитването.
Последната страна, която трябва да подкрепи Македония в пътя й към ЕС и НАТО е Франция.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео призова Франция да не блокира започването на преговори с Македония за присъединяване към Европейския съюз и НАТО, предава излъчващият на албански език скопски телевизионен канал „Алсат – М“.
В хода на телефонен разговор с френския си колега Жан Ив льо Дриан, Помпео е поискал Франция да подкрепи започването на присъединителни преговори с Македония.
Във вторник Съветът на ЕС се очаква да обсъди въпроса на сесия в Люксембург. След това външните министри на страните-членки на ЕС трябва да решат дали да се започнат преговорите. В същото време генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че на срещата на върха на Алианса през юли се очаква Македония да бъде поканена за преговори за членство в организацията.