Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Границата между Украйна и Полша е задръстена с хиляди камиони: Каква е цената на блокадата? (ВИДЕО)

15 ноември 2023, 11:21 часа • 7381 прочитания

Вече повече от седмица украинско-полската граница е ефективно блокирана. Полските превозвачи - по-специално наскоро създаденият "Комитет за защита на превозвачите и работодателите в транспорта", който е свързан с антиукраинската партия "Конфедерация" - възпрепятстват работата на три ключови гранични пункта с Украйна.

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

Още: Украйна: На границата с Полша се образуват опашки от камиони

Граничните пунктове "Ягодин-Дорогуск" и "Рава-Руска-Гребное" са затворени и в двете посоки, а "Краковец-Корчева" е затворен само за влизане в Украйна.

Блокадата, започнала по обяд на 6 ноември, до момента е блокирала около 20 000 превозни средства на границата, които не могат да стигнат до местоназначението си. Данните са на украинското министерство на инфраструктурата, цитирано от "Европейска правда".

Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок

Още: Зеленски пред лидера на германската опозиция: Одобрението на допълнителен пакет от 3 млрд. евро е критично важно за Украйна

Според беларуската опозиционна телевизия NEXTA - към момента около 3000 камиона са блокирани в посока Ягодин, Корчева към Краковец и Рава-Руска.

Полската митническа служба, от друга страна, съобщава, че към 9 ч. сутринта на 10 ноември на опашката за напускане на Полша на пункта "Ягодин-Дорогуск" са се наредили около 1300 превозни средства, на пункта "Рава-Руска-Гребное" - 550, а на пункта "Краковец-Корчева" - 520.

Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

Причината за блокадите

Украински официални лица се опитват да водят преки преговори с блокиращите границата, но без резултат. Причината за блокадата е, че поляците се оплакват от нелоялна конкуренция от страна на украинските фирми за превоз на товари. Свободното влизане и движение на украинските превозвачи в Полша вреди на бизнеса им, посочват те в мотивите си.

"Не сме постигнали никакви споразумения. Украинската страна не се съобразява с нашите искания", казва Рафал Меклер, организатор на протеста в Дорогуск.

Тъй като исканията на протестиращите са неприемливи за Украйна, шансовете за постигане на компромис явно са ограничени. Въпросът е колко струва тази блокада на украинската икономика и кои сектори ще бъдат най-засегнати.

Още: Полша тайно следва свой план. Хаос на границата с Украйна

Колко им струва блокадата на украинците?

На първо място са преките загуби - тези, понесени от украинските превозвачи, които не могат да изпълнят договорите си. Според Олександър Кирилук, директор на отдел "Международни превози" в логистичната група Zammler, всеки ден престой на камион струва на украинските превозвачи 300-350 евро оперативни разходи, пише "Европейска правда".

През трите блокирани в момента контролно-пропускателни пункта през октомври са преминали средно 960 превозни средства, което представлява 84% от общия брой преминавания на полската граница. Други 285 празни превозни средства са напускали през два други пропускателни пункта на ден. Между 7 и 10 ноември средно 70 превозни средства на ден са пресичали границата при "Ягодин-Дорогуск". През границите "Краковец-Корчева" и "Рава-Руска-Гребное" са преминали съответно 270 и 74 превозни средства.

Това означава, че приблизително 546 превозни средства на тези три гранични пункта на ден не са могли да преминат границата и са заседнали на опашката. Ако умножим това по 300 евро, ще получим пряка загуба от 164 000 евро на ден поради престой.

Още: Полша разположи танков батальон край Беларус

Общата сума на загубите ще бъде много по-голяма и ще включва рискове за предприятията, износителите и вносителите. Неспазването на договорите и спирането на производството ще бъдат неизбежен резултат от този сценарий.

Като се има предвид, че на полската граница все още е отворен само един граничен пункт за товарни автомобили - "Шехини-Медика", износът и вносът на стоки ще бъдат значително усложнени. Въпреки че протестиращите обещаха да пропуснат цистерните с гориво, блокадата може да доведе до недостиг на някои видове горива и други стоки, което ще се отрази на пазара и потреблението в Украйна.

Въздействието върху износа на селскостопански продукти обаче може да е незначително. Според данните за септември (данните за октомври все още не са налични) само 7% от общия износ на селскостопански продукти е бил транспортиран по шосе през Полша. Основните транспортни средства за износ са железниците (64%) и пристанищата (26%). Поради това не се очаква блокадата на полските превозвачи да засегне значително износа на зърно и други селскостопански продукти, а съществуващите потоци ще бъдат пренасочени към други маршрути.

Търговците на зърно съобщават, че поради блокадите по полската граница превозвачите на камиони вече са увеличили обема на товарните превози през Унгария и Словакия. Обемът на превоза през румънската граница не може да бъде увеличен поради възстановителните работи на най-големия пропускателен пункт - "Порубна-Сирет".

Още: Румъния: До края на годината ще удвоим капацитета за транзит на украинско зърно

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес