Google с нова кампания - ще развенчава митовете за украинските бежанци

25 август 2022, 09:49 часа • 2869 | прочитания

Митовете, свързани с украинските бежанци, се разпространяват неконтролируемо в социалните мрежи и са едно от големите оръжия на руските тролове и пропагандната машина на Владимир Путин за преобръщане на общественото мнение. Затова Google ще стартира кампания, насочена към борба с дезинформацията за бягащите от войната.

Още: Наесен с песен: Макрон може да свика нови предсрочни парламентарни избори

Още: "Войната ни действа като наркотик": Защо дезертьори се връщат на фронта? Свидетелски разкази

Компанията ще я реализира чрез дъщерното си дружество Jigsaw. Тя ще започне през следващата седмица. Проектът се основава на изследвания на психолози от два британски университета – Кеймбридж и Бристол, пишат “Ню Йорк Таймс“ и „Дойче веле“.

В края на август Jigsaw ще стартира рекламната кампания, наречена „pre-bunking", базирана на изследване на социалните медии YouTube, Facebook, Twitter и TikTok. Тя ще бъде насочена към потребителите в Полша, Словакия и Чехия.

Полша прие най-много бежанци от Украйна от всички други държави след началото на войната на 24 февруари. Чешката република и Словакия също са сред основните дестинации за бягащите украинци.

Още: Агитирали в TikTok: 14 души са задържани за тероризъм

Още: Съдбата на окупираните украински земи: Твърди изявления и гръмки слухове

"Ние мислим за това като за пилотен експеримент, така че няма абсолютно никаква причина този подход да не може да се приложи и в други страни", казват изследователите. "Полша беше избрана, защото в нея има най-много украински бежанци".

Психолози от Кеймбридж и Бристол са създали 90-секундни клипове, целящи да "ваксинират" хората срещу дезинформацията. Видеата са общо пет и според тях „имунизират“ срещу пет техники за манипулация - емоционално манипулативен език, непоследователност, фалшиви дихотомии, търсене на изкупителна жертва и нападки.

Документът им, публикуван в списание Science Advances, представя "теорията за привикването" като метод за "намаляване на податливостта към дезинформация чрез информиране на хората за това как могат да бъдат дезинформирани".

Авторите на статията стигат до заключението, че видеоклиповете "подобряват разпознаването на техниките на манипулация" и "повишават способността на хората да различават достоверно от недостоверно съдържание".

Още: Депресия, треперещи ръце и припадъци: Защо се пази в тайна здравето на канцлерите на Германия?

Още: Милиони деца в Германия страдат от пристрастени родители: Причините

"Това е една от малкото интервенции за дезинформация, които поне аз съм виждала и които работят не само в целия конспиративен спектър, но и в целия политически спектър", заяви главният изследовател на Jigsaw Бет Голдбърг, цитирана от „Ню Йорк Таймс“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес