Френският президент Еманюел Макрон посети днес катедралата "Нотр Дам", една година преди планираното ѝ повторно отваряне през 2024 г., предаде Асошиейтед прес.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Reconstruction de Notre-Dame de Paris : Emmanuel Macron sculpte au ciseau à bois dans la flèche au sommet de la cathédrale pic.twitter.com/uqjaWiGOdD
— LCI (@LCI) December 8, 2023
Ремонт след пожара
След като на 15 април 2019 г. пожар изпепели покрива и част от сградата на храма, посещенията на Макрон там се превърнаха в традиция. Днес той направи шестото си посещение, като използва този повод, за да подчертае напредъка във възстановяването на храма.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
ОЩЕ: Кога Франция ще отвори реставрираната след пожара Нотр Дам? (СНИМКИ)
Огромни дъбови греди бяха вдигнати с кран, за да може катедралата да се сдобие с нов покрив. Кулата - стрела на катедралата, реконструирана по предишния проект на прочутия френски архитект от 19 в. Виоле льо Дюк, се издига на 96 м височина и на върха й има петел и кръст.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Макрон ще отдаде днес почит на генерал Жан-Луи Жоржелен, ключова фигура в реконструкцията, който почина през август. В негова памет президентът ще издълбае името на генерала в дървото, от което е изградена кулата-стрела.
Les images d'Emmanuel Macron tout en haut de la flèche de Notre-Dame pic.twitter.com/ieheNc7XAL
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
— BFMTV (@BFMTV) December 8, 2023
Освен това Макрон ще направи оглед на подобренията в катедралата и ще обсъди бъдещи проекти, включително нов музей и съвременни витражи, които да напомнят за самия период на реставрация.
Посещението на френския държавен глава подчертава и личната му привързаност към "Нотр Дам", смятана за архитектурно бижу, символ на богатата културна, литературна и религиозна история на страната.
Графикът на реставрацията предвижда предпоследния ѝ етап да приключи до края на годината, а дългоочакваното повторно откриване на катедралата да се състои на 8 декември 2024 г.