Посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд сравни действията на руския диктатор Владимир Путин по отношение на хранителните ресурси в Украйна със зверствата на Йосиф Сталин по време на Гладомора.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
По време на заседание на Съвета за сигурност на ООН Томас-Грийнфийлд заяви, че Путин, подобно на Сталин, е използвал храната като оръжие за война и че Гладоморът "се е превърнал в поучителна история за това какво се случва, когато позволим на жестокостта и тиранията да останат без контрол".
Гладоморът - изкуствено предизвикан глад, който причинява смъртта на около 3,5 до 5 милиона украинци - се случва по време на мандата на Йосиф Сталин като генерален секретар на Съветския съюз.
Новият Гладомор
Доклад на адвокатската кантора за защита на правата на човека Global Rights Compliance, публикуван на 16 ноември, показва доказателства, че Путин е планирал да подложи украинците на глад и да удари хранителната инфраструктура преди инвазията през февруари 2022 г.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Матю Холингуърт, директор на Световната продоволствена програма за Украйна, говори пред Съвета за сигурност чрез видеоконференция във връзка с продоволствената криза. "Украинците са лишени от достъп до пазарите за закупуване на храна, а фермерите съобщават, че вече не могат да произвеждат достатъчно храна - ситуация, която има драматично въздействие в Украйна и извън нея", каза той, цитиран от Kyiv Independent.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Холигуърт заяви, че всеки пети украински гражданин е изправен пред продоволствена несигурност и че в 40% от населените места на фронтовата линия хората се сблъскват с пречки за достъп до храна. Той заяви, че извънредната ситуация само ще се засили през зимните месеци.
Бомбардировките на Русия над пристанищната и зърнената инфраструктура на Украйна също застрашават световните доставки на храни. По данни на Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека, откакто Русия се оттегли от Черноморската зърнена инициатива през юли, са документирани 31 руски нападения срещу важни зърнени съоръжения.
Томас-Грийнфийлд заяви, че производството на храни в Украйна понастоящем е с 35% по-ниско от предвоенните нива. "Киев прави всичко по силите си, за да изхрани света", каза тя.
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)