"Страните от НАТО трябва да работят за модернизация на оръжията, тъй като днес Алиансът не е в състояние да издържи целия "спектър от заплахи" от Москва". Това заяви пред вестник Süddeutsche Zeitung експертът на Германското дружество за външна политика Кристиан Мелинг, цитиран от БГНЕС.
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Според него, на първо място това се отнася до европейските държави, които са членове на организацията. Както Мелинг заяви, руската ракета 9M729 "може да удари всички европейски столици в рамките на няколко минути, с изключение на Лисабон".
„Ние европейците сме много уязвими“, цитира изданието експертът.
„Основният въпрос сега е дали американците и техните европейски партньори ще решат да модернизират ядрени или неядрени оръжия, за да могат да сведат до минимум възпиращия потенциал на Русия“, отбеляза той.
Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста
Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия
Според него на първо място НАТО трябва да „реагира в областта на не-ядрените оръжия“: да подобри системата за противовъздушна отбрана, за да неутрализира руските ракети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Newsweek: Тръмп е дал 21 дни на ЕС да одобри капитулацията на Киев
Още: Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро
"От друга страна, може би е необходим и офанзивен компонент: тоест ракети, които биха могли да ударят руските командни центрове", каза Мелинг.
Преди това САЩ призоваха Русия да изостави ракетата 9M729, тъй като за нея се твърди, че нарушава споразумението за ракети със среден и малък обсег на действие. В същото време секретарят на Руския съвет за сигурност Николай Патрушев заяви, че обсегът на 9M729 при тестовете не надвишава 476 километра при допустивмите от споразумението 500.
Договорът за премахване на ракетите със среден и малък обсег на действие бе прекратен от САЩ на 2 август. Русия също прекрати участието си в него. Руският външен министър Сергей Лавров многократно подчерта, че американската страна нарушава споразумението от 1999 г., когато започна да изпитва бойни дронове, което съвпада с характеристиките на наземните крилати ракети, забранени от договора.
Още: Лекар за папата: Животът му е извън опасност, той дори се шегува
Още: На среща на министрите на отбраната: Европа обсъжда отново подкрепата за Украйна