Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германия увеличава помощта за Украйна - ето каква военна помощ предоставя срещу Русия

18 януари 2024, 22:15 часа • 6588 прочитания

През 2024 година Германия ще предостави военна помощ за Украйна за 7 милиарда евро, потвърди пресслужбата на германското правителство след проведен телефонен разговор на канцлера Олаф Шолц с американския президент Джо Байдън. Това означава почти двойно увеличение на германската помощ, която за тази година трябваше да бъде на стойност 4 милиарда евро.

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция

Американският президент и германският канцлер са изразили убеждението си, че „има необходимост от по-нататъшна финансова, военна и хуманитарна подкрепа за Украйна", тъй като тя продължава да се защитава от руската агресия, заяви правителственият говорител Щефен Хебещрайт. Двамата лидери са обсъдили също и обстановката в Близкия изток, където продължава израелската военна операция срещу терористичната групировка Хамас в ивицата Газа, а Иран нанесе удари с ракети и дронове по обекти в Ирак, Сирия и Пакистан.

Германия е отпуснала дотук 6 милиарда евро за Украйна

Още: Екстремно време в Германия: сняг, поледици и отменени полети

Още: "Без храна, вода и не ни пускат до тоалетна": Полша задържа с часове самолет с 236 руснаци на борда (СНИМКИ)

Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)

САЩ и Германия са водещи по размер на помощта, предоставена на Украйна от началото на пълномащабната руска инвазия. От 24 февруари 2022 г. досега Берлин е предоставил на Киев военна помощ на стойност около 6 млрд. евро. Наред с другото, Германия е доставила на Украйна танкове "Леопард", системи за противовъздушна отбрана IRIS-T и ракети за тях. Германското правителство обсъжда разширяването на военната си помощ и с крилати ракети „Таурус".

Още миналия ноември стана ясно, че германското правителство ще удвои размера на военната си помощ за Украйна през 2024 година. Така Германия ще увеличи разходите си за отбрана до 2,1% от своя БВП и ще изпълни изискванията на НАТО.

Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)

Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си

Според оценка на Германския институт за световна икономика в Кил САЩ са отделили около 44 млрд. евро за военна подкрепа на Украйна до края на 2023 година, преди военната помощ за Киев да бъде временно спряна в началото на 2024 г. заради разногласия в Конгреса между републиканците и демократите. На 6 януари "Ню Йорк Таймс" съобщи, че Съединените щати скоро ще спрат да доставят на Украйна ракети за системите за противовъздушна отбрана "Пейтриът".

 

Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон

Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)

Още: Бундестагът отказа да даде крилати ракети Taurus на Украйна

Източник: Дойче веле

Сняг парализира Германия, има отменени полети до София

Шолц след разговор с Байдън подписа военна помощ за Киев за 7 млрд. евро

Българка е убита в супермаркет в Германия

Германия в рецесия: мрачни прогнози за 2024

Русия прави опити да дестабилизира Германия - ето как действа Кремъл

Летище Франкфурт отменя полети заради снежни бури

Хиляди фермери на протест в Германия (ВИДЕО)

Кога ще поевтинеят електрическите автомобили? Ето какво става в Германия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес