Германия купува 3 системи HIMARS от американски запаси и ще ги дари на Украйна. Това потвърди германският министър на отбраната Борис Писториус по време на посещението си във Вашингтон.
Germany buys 3 HIMARS systems from US stocks and will donate them to Ukraine. German Defense Minister Pistorius just confirmed during his visit to Washington. https://t.co/mUFmwnJogk
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) May 9, 2024
Какво представлява HIMARS?
Комплексите HIMARS се оказаха едни от най-важните оръжия, които Украйна получи от своите западни партньори. Многоцелевата ракетна установка на концерна Локхийд Мартин може да бъде оборудвана с шест насочвани от GPS ракети със среден обсег на действие GMLRS. Това са управляеми ракети с обсег до 92 километра. Алтернативно установката може да бъде заредена с една управляема ракета от типа ATACMS – тогава тя може да поразява цели на разстояние до 300 километра.
Още: HIMARS в Арктика: Сигнал за тревога в Русия за две военни учения на САЩ (ВИДЕО)
HIMARS се обслужва от екип от трима души и се презарежда за пет минути. Тъй като е лека и не е монтирана на верижен танк, тази ракетна система е бързоподвижна и лесно транспортируема. А това ѝ позволява да избягва бързи контраатаки. Тази стратегия е позната като "стреляй и бягай".
Една установка струва около 5 милиона долара. САЩ, Румъния, Сингапур, Обединените арабски емирства, Йордания и сега Украйна са единствените държави, които разполагат с HIMARS в момента. Одобрени са продажби на Полша и Тайван, а миналата година Естония потвърди, че ще закупи до шест системи от САЩ, като част от пакет на стойност 500 млн. долара. Системите HIMARS са били използвани преди това в Афганистан – срещу талибаните в провинция Кандахар, както и срещу "Ислямска държава" в Ирак по време на битката за Мосул.
Още: HIMARS в действие: Загинали руски военни след удар по команден център? (ВИДЕО и СНИМКИ)