Германия ще предостави на Украйна още две ракетни установки, заяви министърът на отбраната Кристин Ламбрехт този четвъртък в Берлин. Става въпрос за MARS II, към които ще бъдат добавени и 200 ракети, каза тя на конференция на Бундесвера.
Още: Мицкоски: Една държава от ЕС отрича македонския език, а всички мълчат
Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?
"Освен това ще изпратим на Украйна 50 бронетранспортьора Dingo", обяви Ламбрехт, визирайки бронетранспортьора, който германските военни използваха по време на военната операция на НАТО в Афганистан.
Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН
Тя също така заяви, цитирана от „Ройтерс“, че сделката за кръгова размяна на бойни машини на пехотата с Гърция и Украйна е почти завършена. Това означава, че Германия скоро ще предаде 40 бойни машини Marder на Гърция, а Атина, от своя страна, ще прати 40 от своите съветски бойни машини BMP-1 на Киев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Само преди три дни германският военен министър отряза украинските призиви за основни бойни танкове. „Нито една държава не е изпратила бойни машини за пехотата или основни бойни танкове западно производство към този момент“, аргументира се тя. „Споразумели сме се с нашите партньори, че Германия няма да предприема подобно действие единодушно“.
По-рано и канцлерът Олаф Шолц отказа оферта, отправена към правителството от мюнхенската оръжейна компания Krauss-Maffei Wegmann за снабдяване на Украйна със 100 модерни танка Leopard 2A7.