Канцлерът на Германия Ангела Меркел и министри от Франция и Норвегия ще открият гигантски парк с ветрогенератори в Балтийско море, предаде БГНЕС.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Проектът е важен за Германия, която се ангажира "да направи преход" към екологично чиста енергия. Гигантските ветрогенератори се намират в морето между германския остров Рюген и бреговете на Швеция. Те бяха построени само за три месеца и вече дават 385 мегавата електричество.
Франция подписа договор за покупка на ток от комплекса в следващите четири години. Това ще се осъществява с помощта на построена от Франция подстанция на около 150 километра от ветрогенераторите.
Германия има реномето на държава, която усилено въвежда екологично чистата енергия, но напоследък процесът е по-скоро обратен. Решението на Ангела Меркел да бъдат спрени ядрените реактори след аварията във Фукушима през 2011 г. доведе до недостиг, подпомаган от непредсказуемите количества електроенергия, доставяна от соларните паркове и ветрогенераторите. Недостигът често е попълван с употребата на силно замърсяващите лигнитни въглища и други въглеводороди.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
В момента процентът на електроенергия, която Германия добива от възобновяеми източници, е 38 на сто, а следваната от германската държава програма предвижда през 2030 година да бъде 65%. Досега федералното правителство не успява да изпълни собствените си планове както за процента на възобновяема енергия, така и за ограничаването на емисиите парникови газове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Сериозен проблем представлява и цената на електричеството от възобновяеми източници. Заради амбициозните планове на федералните власти цената на тока в Германия е 30 евроцента/kWh. Това е два пъти по-високо от съседна Франция, която все още използва ядрените си реактори.