Очертава се драматичен недостиг на специалисти в германското здравеопазване. „Ситуацията с кадрите в нашите клиники, в старческите домове и в службите за амбулантно обслужване на възрастни хора се влошава постоянно, пише Дойче веле. Ако в скоро време не се вземат спешни мерки, системата ще колабира“, каза президентът на Германската лекарска камара Клаус Райнхард при откриването на Конгреса на лекарите в Берлин.
Според него проблемът с недостига на кадри в бъдеще ще се влошава. Райнхард твърди, че много от болничните заведения в Германия функционират само поради това, че огромен брой лекари междувременно са били внесени от чужбина, което от глобална гледна точка изостря несправедливостта в родните страни на тези кадри.
Президентът на лекарската камара настоя в този контекст за откриването на повече места за следване на медицина. Всяка година за наличните близо 11 000 места за следване кандидатстват над 60 000 души. Според Райнхард, увеличаването на местата за медицина с 3 000 до 5 000 бройки би помогнало да се облекчи ситуацията в средносрочен план.
Той настоява за по-добър кризисен мениджмънт в условията на пандемия, включително и за по-добра координация между отделните здравни служби и смята, че е необходимо институтът „Роберт Кох“ да се превърне в независима от здравното министерство институция за защита от инфекциозни заболявания, по аналогия с американската практика.
Клаус Райнхард отправи предупреждение и по повод опасностите за здравето, които произтичат от промените в климата. Според него, вече не става дума за „някаква далечна заплаха, а за реалност, засягаща целия свят“. За пример той даде все по-често появяващите се периоди на екстремни горещини, които застрашават здравето на по-възрастните хора и могат да водят до повече смъртни случаи. В тази връзка той настоя за разработването на нови планове с конкретни мерки за клиниките и старческите домове, които да станат задължителни в случаи на екстремни климатични условия.