Енергийният гигант "Газпром" обяви, че спира доставките за водещата датска енергийна компания "Йорстед" (Ørsted), както и за германската "Шел енерджи Юръп" (Shell Energy Europe). Причината е, че те не са извършили плащанията в рубли, каквото условие въведе Москва за списъка от така наречените "неприятелски" държави, санкционирали Русия заради войната в Украйна.
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Guardian: България и Полша - опитни мишки за Путин в икономическата му война с Европа
България и Полша бяха първите страни, чийто отказ да се плаща в рубли доведе до спиране на газа преди месец. Последваха Финландия и Нидерландия. Решението на Газпром не означава пълно спиране на руския газ за Германия. Uniper, водещият вносител на руски газ в страната, обяви, че е извършил плащане по руската схема. Същото е направила и RWE.
По-рано нидерландската компания "Газ Тера", която купува и продава газ от името на правителството на страната, обяви, че е сключило договор за 2 млрд. куб. м с друг доставчик, за да покрие количества, които трябвало да получи от "Газпром" до октомври. Компанията предприе този ход, след като Русия спря доставките на газ за страната.
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Според изискването на Москва, всеки купувач от "неприятелска държава" си открива две сметки в "Газпромбанк" - едната е в твърда валута (евро или долари), а другата е в рубли. Купувачът плаща в твърда валута, след това парите се превалутират в рубли, като това става при сделка на Московската фондова борса. Няма срок кога ще бъде завършена сделката т.е. може да бъде платено в твърда валута и да изтече срока за получаване на газова доставка преди конвертирането в рубли, няма и гарантиран пазарен принцип на обмен, защото борсата е под пълния контрол на Русия.
В първото десетдневние на май обаче Кремъл даде леко назад и "Газпром" предложи превалутирането да става през Националния клирингов център на Русия. По този начин има повече сигурност за купувача, тъй като в клиринговите къщи задължително има трета страна т.е. арбитър, който е неутрален спрямо купувача и продавача.
Руският газ: Примерът защо ЕС още е политически недорасляк
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)