Руският енергиен монополист "Газпром" започна демонтаж на мощности, които бяха предвидени за реализацията на "Южен поток" и евентуално можеха да се използват за "Турски поток" с цел газопроводът да има мащабите, които "Южен поток" трябваше да има.
Заради двукратното съкращаване на мощности за "Газпром" се оказаха ненужни 506 километра тръби по маршрута Починки-Анапа – от Саратовска област до Краснодарския край. Те подлежат на ликвидация заедно с газоизмерващата станция "Моршанская".
В момента "Газпром" продължава полагането на две тръби от "Турски поток" по дъното на Черно море с обща мощност от 31 млрд. кубически метра. Според три източници в газовата сфера, цитирани от Reuters, Турция се е съгласила само на една тръба от 15,75 млрд кубически метра на своя територия, по която газът ще бъде доставян за нейните собствени нужди.
Втората тръба, която "Газпром" се надява да се използва за транзит към Европа и която вече е положена на почти 1000 километра по черноморското дъно, Анкара разреши да стигне само до турското крайбрежие, пише "Русский мир". Така вероятността тръбата да остане в нищото нараства - създава се впечатлението, че и в Москва са скептични относно перспективата за нейното пускане в близко време, казва анализаторът от Fitch Дмитрий Маринченко. Без разрешението на Турция не може да се формира точният маршрут – не е ясно кой ще бъде собственик и оператор на тръбите, ще претендира ли Турция за заплащането на транзита на газа и в какъв обем, допълни още Маринченко.
Сега "Газпром" официално разкри мащабите на ликвидацията и консервация на газотранспорните мощности, от които няма да има нужда заради друкратното съкращаване на мощностите на газопровода "Турски поток" (от 63 млрд. до 31,5 млрд. кубически метра в година).
Според документите на концерна на ликвидация подлежат 506 км от линейната част на "Източния маршрут" (Починки-Анапа), "Южния коридор" и газоизмервателната станция "Моршанская". Тръбите, предвидени за ликвидация, са разположени в Краснодарския край, Саратовска, Волгоградска и Ростовска области. Ще бъдат консервирани трети и четвърти редици на компресорните станции Руска, Казахска и Кореновска, съобщи "Интерфакс".
"Ликвидирането на обемите на незавършеното строителство на участъците на линейната част на Източния коридор е с цел по-нататъшното използване на годните за употреба материално технически ресурси", казаха от "Газпром".
По-рано стана ясно, че заради неяснотата по реализирането на "Южен поток" "Газпром" признава обезценяване на незавършените обекти на сума от почти 46 млрд. рубли.
Информацията за обемите на ликвидацията на построените обекти се появи заради това, че "Газпром" реши да проведе открито запитване за предложения за разработването на документацията по ликвидацията и консервирането на обектите от незавършеното строителство на Източния коридор.
Става въпрос за ликвидирането на линейната част от следните обекти:
- "Участък на газопровода "Починки-Анапа", км 347,5 - км 493" в състава на обекта "Южно-Европейски газопровод. Участък "Починки-Анапа" км 295,7 - км 493";
- "Участък на газопровода "Починки-Анапа", км 493 - км 661" в състава на обекта "Южно-Европейски газопровод. Участък "Починки-Анапа" км 493 - км 661";
- "Участък на газопровода "Починки-Анапа", км 834 - км 963,7 в състава на обекта "Южно-Европейски газопровод. Участък "Починки-Анапа" км 834 - км 978";
- "Участък на газопровода "Починки-Анапа", км 1168,1 - км 1231" в състава на обекта "Южно-Европейски газопровод. Участък "Починки-Анапа" км 978 - км 1231";
- "ГИС "Мокшанская" на Южно-Европейския газопровод".