Европейските лидери се събраха в Брюксел за извънредна среща на върха на Европейския съвет, за да решат, кой ще получи ръководните постове в Европейския съюз, включително кой ще бъде председател на Европсйската комисия (ЕК), съобщава БГНЕС. Според дипломатически източници водещият кандидат за тази позиция е холандския лявоцентристки политик Франс Тимерманс. В момента той е първи вицепрезидент на Европейската комисия.
Още: Кремъл реагира на думите на Тръмп, че е "много ядосан" на Путин
Още: Авторката на "Хари Потър" се намеси в транссексуален скандал в детската градина
Лидерите на Полша, Холандия и Румъния обаче не харесват начина по-който той прилага европейската политика в областта на съдебната и законодателната власт. Дясноцентристкият блок иска поста да бъде зает от германежът Манфред Вебер. Той е член на Европейската народна партия, избран по процедурата „водещ кандидат“, която Европейският парламент подкрепя като най-демократичният начин, отразяващ резултатите от европейските избори. Но докато ЕНП е най-голямата партия в европарламента, тя не получи мнозинство, а френският президент Еманюел Макрон е сред лидерите, които се противопоставят на системата за „водещия кандидат“.
Извънредната неделна среща на върха беше насрочена, защото на 20 юни лидерите на ЕС не успяха да постигнат съгласие по кандидатите за длъжността на председателя на ЕК и други високи длъжности, сред които председател на Европейския съвет (вместо Доналд Туск); висш представител за външната политика (на мястото на Федерика Могерини); председател на Европейския парламент (Антонио Таяни) и председател на Европейската централна банка (Марио Драги).
Говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач вече написа в „Туитър“, че назначаването на Тимерманс на водеща позиция в ЕС е "напълно неприемливо". В Договорите на ЕС се посочва, че правителствените лидери - Европейският съвет - трябва да номинират председател на ЕК, но те не трябва да избират "водещ кандидат".
Още: В името на Отца: Гръцката православна църква прави своя цифрова банка
Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия
Новият председател на Европейската комисия ще встъпи в длъжност на 01.11.19 г. Председателят на Европейския съвет пък се избира от лидерите на ЕС с квалифицирано мнозинство и следва да встъпи в длъжност на 01.12.19 г. Той председателства срещите на върха на ЕС и ръководи широката стратегия на блока, а ЕК се занимава с дребните детайли. Върховният представител за външната политика и сигурността ръководи Службата за външна дейност на ЕС, която се занимава с основни предизвикателства като ядрената програма на Иран, Косово и интервенциите на ЕС в Африка. Сред спряганите за поста имена тук са и тези, на Кристалина Георгиева и Мария Габриел. Фаворит да стане президент на ЕЦБ, замествайки на поста Марио Драги, е Йенс Вайдман, ръководител на германската „Бундесбанк“. Ролята на ЕЦБ е огромна заради влиянието й на фона на продължаващите тревоги за еврото. Председателят на Европейския парламент ръководи дебатите на членовете на ЕП и гласовете им за повечето законодателни актове на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С леко разместване на срещите: Крал Чарлз се върна на работа след кратко болнично лечение
Още: Не в гората, а в града: Мечка с две малки нападна мъж в Румъния (ВИДЕО)
Очаква се заседанието на Европейският съвет да продължи до късно през нощта.